Únava, nespavost a nechuť cokoliv dělat. Vliv může mít i to, co se děje na noční obloze

Únava - ilustrační foto
Únava – ilustrační foto
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2021

Mnoho lidí přiznává, že se v posledních dnech necítí ve formě. Ráno se vzbudí, dají si kávu a zase by šli nejraději spát. Večer naopak usnout nejde, i když tělo je unavené. Vliv na lidské tělo může mít i to, co se děje na obloze. Dne 27. dubna totiž vrcholil úplněk. "Řada lidí si při úplňku stěžuje na poruchy spánku. To nemusí být jen tím, že by si to lidé vsugerovali," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr Jan Cimický.

Dne 27. vrcholil úplněk, Měsíc se k zemi přiblížil na »pouhých« 357 378 kilometrů. Pokud do ložnice proniká měsíční světlo, tak je logické že se hůře usíná a tělo si přes noc neodpočine.

"Všechny úplňky jsou silné. A superúplňky jsou supersilné. Luna je blízko Zemi a má velkou moc nad citlivými lidmi. S ohledem na to, že se Měsíc se nachází ve Štíru, lze tento úplněk pokládat za komplikovaný a to hlavně po stránce psychické," uvedla pro ŽivotvČesku.cz respektovaná vědma Michaela Kudláčková s tím, že Měsíc má moc nad psychikou i další dny po vrcholné fázi. Její slova potvrzuje také psychiatr Jan Cimický.

"Řada lidí si při úplňku stěžuje na poruchy spánku. To nemusí být jen tím, že by si to lidé vsugerovali. Že by se pak dočetli, že byl úplněk a spojí to s tím, že se jim špatně - či naopak výborně - spalo. My zjišťujeme, že fyzikální jevy na člověka působí. Od pradávna je známo, že na člověka působí množství světla, podobně na člověka působí intenzita větru, lidskou kondici významně ovlivňuje také atmosférický tlak," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr.

Kromě toho, že poslední dny na lidskou psychiku působí Měsíc, tak na lidské tělo působí příchod jara. Letos navíc jaro patří spíše k chladnějším. Celou zimu naše imunita byla na pozoru před chladem, nyní by se tělo rádo napojilo na sluneční paprsky, kterých je ale pořád málo. Do toho všeho na lidskou psychiku působí zpravodajské události spojené zejména s koronavirovou epidemií. To vše dohromady vytváří podhoubí k tomu, že řada lidí marně hledá energii na zvládání každodenních starostí a cítí se unaveně, i když vlastně skoro nic nedělají.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.