Uplyne 13 let od úmrtí Patricka Swayzeho. Na posledních snímcích byla jeho váha téměř 47 kg. Zahraniční média přinesla zpověď o nesnesitelných bolestech

Populární herec před smrtí ztratil na váze
Populární herec před smrtí ztratil na váze
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 7. 2022

Filmové snímky jako Duch nebo kultovní Hříšný tanec zůstanou navždy spojeny s jeho hlavním představitelem - tím byl charismatický herec Patrick Swayze (†57). Zpráva o jeho úmrtí v roce 2009 zaskočila celý svět. Bojoval se zákeřnou rakovinou slinivky, která se mu nakonec stala osudnou. Předtím si podle britského deníku Daily Express prošel hotovým peklem.

"Zkoušel jsem si dát šampaňské a bylo by to jako polití kyselinou do otevřené rány," uvedl deník Daily Express s odkazem na hercům rozhovor pro magazín ABC, který médium vydalo rok poté, kdy Patricku Swayzemu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní ve 4. stádiu, což znamená, že se rozšířila do dalších částí jeho těla.

S prací herce ani po oznámení zlé diagnózy skončit nechtěl, a tak i během natáčení seriálu Zvíře (v originále The Beast), kde hrál agenta FBI ve výslužbě, podstupoval chemoterapie. Zkoušel i experimentální medicínu, jak uvedl americký deník Chicago Tribune. Šlo o lék známý jako vatalanib – který v současnosti stále prochází klinickými testy v USA.

"Jsem pyšný na to, co dělám. Jak si udržet pozitivní přístup, když všechny statistiky tvrdí, že jste mrtvý člověk? Jdete makat. Stále odvádím dobrou práci, nezměnil jsem se – ach, změnil jsem se, co to říkám? To, čím procházím, je bojová zóna. Chemoterapie je peklo na kolech," vyjádřil se v rozhovoru pro New York Times.

Herec musel být na týden hospitalizován v nemocnici kvůli zápalu plic a další týdny strávil odpočinkem doma. Média na něj pořádala »hon« a nebylo dne, kdy by někdo nenapsal o tom, že buď zemřel, nebo nemá naději na uzdravení. Bylo to kruté, protože samotné zvládání nemoci už ho dostávalo na dno.

Před smrtí legendy se v americkém bulvární časopise The National Enquier objevily Swayzeho snímky. Z nich bylo patrné, že po roce boje s rakovinou slinivky značně zhubl. Časopis přišel s tvrzením, že hercova váha byla 47,6 kilogramů.

V roce 1975 pojal za manželku spisovatelku, herečku a tanečnici Lisu Niemiovou (66), která s ním zůstala až do samotného konce. Spekulovalo se však o tom, že s ní prožíval náročné chvíle a podepsala se na jeho podlomené psychice.

Patrick Swayze podlehl nemoci ve své losangeleské rodinné vile 14. září 2009 ve věku 57 let. Před dvěma týdny, přesně 18. srpna by oslavil 70. narozeniny, ale přesto, že od jeho úmrtí uplynulo téměř 13 let, v srdcích fanoušků zůstane už napořád hereckou legendou i výjimečnou osobností.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.