Uplyne 23 let od tragické smrti Lady Diany. Lidé dodnes obdivují její lidskost a otevřenost

Před 24 lety se konal pohřeb princezny Diany
Před 24 lety se konal pohřeb princezny Diany
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 8. 2020

V pondělí 31. srpna uplyne přesně 23 let od tragické smrti princezny Diany. Zemřela s přítelem Dodim při automobilové nehodě v pařížském tunelu, když ujížděli před paparazzi. Její památka je dodnes stále živá a miliony lidí na ní vzpomínají.

Po Dianině smrti v roce 1997 hrozilo královské rodině, že ztratí loajalitu a důvěru Britů. A to nejen kvůli chladné a nečekaně pozdní reakci na Dianino tragické úmrtí. Stále se i po letech objevuje řada konspiračních teorií, co za smrtí stálo. Mnozí totiž dodnes nevěří, že Diana v jednom z pařížských tunelů v náručí svého partnera Dodi Al-Fayeda zahynula náhodou. Mluví se o vraždě na objednávku, která měla zabránit svatbě. Ale i dalších důvodech.

Diana poslední týdny svého života trávila po boku Al-Fayeda. Zamilovali se do sebe v létě roku 1997 a jejich láska byla bohužel krátká. Dodi byl bohatý obchodník a filmový producent. Pocházel z egyptské rodiny, byl jednou ženatý.

Pár dní před osudným dnem prožil krásné chvíle s Dianou na jachtě u Sardinie. Odsud se pak dvojice přesunula do Paříže do hotelu Ritz, který vlastnil Dodiho otec Mohamed Al-Fayed. Tam se konala společná večeře, která údajně byla oslavou jejich zásnub. Dvacet minut po půlnoci se však Diana s Dodim vydali na svoji poslední cestu…

V autě se kromě princezny a jejího partnera vezl také bodyguard Trevor Rees-Jones a Mercedes-Benz S280 řídil Henri Paul (†41). Nikdo netušil, že za pouhé tři minuty po odjezdu přijde děsivý náraz.

Vyšetřování prokázalo vinu řidiče, který překročil rychlost. Jel více než 120 km/h a vozem narazil do zdi na pravé straně, odrazil se a pak čelně narazil do pilíře, který podepíral střechu tunel. Přežil jen bodyguard.

Dodnes se oficiální verze opírá o to, že řidič měl v krvi alkohol, trojí laboratorní zkouška ukázala 1,8 promile, tedy třikrát více, než byla povolená norma. V jeho krvi se nalezly i stopy léků proti depresi. Nehoda se stala, když se snažil uniknout bulvárním fotografům.

Dnes je monarchie nejpopulárnější institucí veřejného života. Toto pozoruhodné znovuzrození je nejspíš nejvýznamnějším Dianiným dědictvím. Její synové William (38) a Harry (35) zdědili po mamince výraznou empatii, lidskost a otevřenost.

Diana je pohřbena v rodinném sídle v Althorpu ve střední Anglii. Její ostatky spočívají na malém ostrůvku uprostřed jezera.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.