Uplyne 29 let od zvolení Václava Havla prvním českým prezidentem. Promlouval s každým laskavě a nedělal rozdíly, vzpomíná přítel

Nextfoto
První prezident České republiky Václav Havel
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 25. 1. 2022

Po vzniku samostatného českého státu byl Václav Havel zvolen jeho prvním prezidentem, stalo se tak 26. ledna 1993. Od jeho zvolení tak ve středu uběhne už 29 let a mnoho lidí na něj dodnes vzpomíná jako na nejlepší hlavu státu. "S každým promlouval laskavě, nedělal rozdíly mezi lidmi," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz na prvního českého prezidenta jeho někdejší spolupracovník a blízký přítel Michael Kocáb (67).

Václav Havel byl významnou osobností umělecké a následně zejména politické scény. Byl devátým a posledním prezidentem Československa (1989–1992) a po vzniku samostatné České republiky 1. ledna 1993 se stal jejím prvním prezidentem. Do funkce byl zvolen 26. ledna 1993 a opustil ji v únoru 2003, kdy ho v ní nahradil Václav Klaus (80).

Václav Havel byl muž mnoha talentů a jeho velkou předností byla nesmírná lidskost a pochopení. Velmi mu záleželo na tom, aby vnesl do politiky spravedlnost a slušnost. Byl velmi uznávaným politikem i v zahraničí a opakovaně patřil mezi navrhované osobnosti pro udělení Nobelovy ceny za mír.

Dramatik, disident a především nebojácný kritik komunistického režimu byl ve funkci hlavy státu ochoten přinést oběti a vnést do politiky sílu lidskosti, kterou si dokázal získat davy. Jedním z jeho nejbližších spolupracovníků a přátel, kteří měli možnost se na vlastní oči mnohokrát přesvědčit o prezidentských i lidských kvalitách Václava Havla, byl Michael Kocáb. Obě roviny podle něj byly v naprostém souladu.

"Došlo snad jen k tomu, že jako prezident republiky byl v postavení, kdy se na něj obracelo větší množství lidí, než byl schopný obhospodařit, a vznikala žárlivost. Objevovali se lidé, kteří říkali, že se na ně nedostalo a že Havel je už jiný... Ale to bylo dané tím kvantem lidí. S každým Havel promlouval laskavě, nedělal rozdíly mezi lidmi. Měli jsme společné, že jsme neměli rádi komunisty a všechny ty »vyčuránky«, kteří chtěli na listopadových změnách zbohatnout," řekl už dříve Michael Kocáb pro ŽivotvČesku.cz.

V letech 1993 až 2003 působil Michael Kocáb jako externí poradce Václava Havla a byl s ním ve velmi blízkém kontaktu až do konce jeho života. Na společná setkání, kterých bylo požehnaně, vzpomíná jen v tom nejlepším slova smyslu. Pamatuje si především na výborný smysl pro humor, jakým první prezident České republiky oplýval.

"My jsme se nasmáli při každém setkání. Nebylo možné se s Havlem potkat, aby to proběhlo bez humoru a absurdních vtípků a přátelské nálady. Vašek byl útulný člověk, chtělo se vám s ním »jen tak bejt« a jen tak »žvatlat«... S ním se to dalo, on byl velmi přátelský člověk, a pokud měl čas a nebyl v nějakém časovém presu, tak každé to setkání s ním bylo úžasné," dodal Michael Kocáb pro ŽivotvČesku.cz.

Případ mladé české modelky Terezy H. (25), která se během své pracovní cesty do Pákistánu ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu