Upravte omezení na hranicích, vyzvali aktivisté. Aby mohl opět fungovat život v příhraničních regionech

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2020

Od března panuje na nejenom českých hranicích zpřísněný režim. Vlády se k opatření uchýlily kvůli koronavirové pandemii. Jenomže některé přihraniční oblasti byly zvyklé fungovat se svými sousedy z jiných zemí jako jeden celek. Aktivisté proto volají po tom, aby se tato spolupráce co nejrychleji obnovila.

Mezi signatáře výzvy k obnově přeshraniční spolupráce patří novinář Petr Uhl, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová nebo publicistka Petruška Šustrová.

"Mnohé příhraniční oblasti byly však po léta navyklé fungovat v každodenním životě jako jeden celek," upozornili v otevřeném dopise.

Něco dělejte, vyzvali politiky

Autoři chtějí po politicích, aby našli řešení co nejrychleji. V regionech by tak opět mohl začít fungovat životní režim, na který byli lidé léta zvyklí. Samozřejmě se musí brát ohled na epidemiologickou situaci, uvědomují si signatáři.

"Vaše rychlé a odpovědné společné řešení umožní zachovat mezi našimi státy vazby, které před třiceti lety začaly spontánně vznikat," píše se dále ve výzvě.

Dopis aktivisté zaslali Andreji Babišovi, slovenskému premiérovi Igoru Matovičovi a polskému premiérovi Mateuszovi Morawieckému.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.