Úřad vyzvedl vrak vrtulníku, v němž zemřel Petr Kellner. Šéf řekl, jak bude pokračovat vyšetřování

Vrak vrtulníku, ve kterém byl Petr Kellner
Vrak vrtulníku, ve kterém byl Petr Kellner
Foto: Profimedia.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 4. 2021

Vrak vrtulníku, v němž minulý týden zemřel spolu s čtyřmi dalšími lidmi miliardář Petr Kellner (†56) byl vyzvednut na ledovci Knik. Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě ho přesunul do města Palmer a na místo poslal vyšetřovatele, jejichž úlohou je zkoumání důkazů. Šéf výše zmíněného úřadu Clint Johnson pro regionální televizi uvedl, že vyšetřování nehody bude v následujícím týdnu pokračovat.

Minulý týden v sobotu na Aljašce při tragickém pádu vrtulníku zemřel miliardář Petr Kellner a další čtyři lidé. Neštěstí přežil jen fotograf a snowboardista David Horváth, který je ve vážném stavu. Vrak stroje byl nyní vyzvednut a v následujícím týdnu budou pokračovat vyšetřovací práce.

O vyzvednutí vraku a jeho přesunutí do města Palmer informovala regionální televizní stanice KTUU TV, s jejímž reportérem hovořil Clint Johnson z amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě. "Během následujícího týdne přijede tým vyšetřovatelů, kteří budou zkoumat vrak a podnikat další související práce," uvedl Johnson.

Kromě vyšetřovatelů dorazí i specialisté na vrtulníky, jednoho z nich vyšle firma Airbus, jež stroj zkonstruovala, druhého pak společnost Safran Helicopter Engines, jež stála za výrobou motoru. "Specialisté se na vrak osobně podívají a prozkoumají ho, vše pečlivě zdokumentují a odhalí tak případné vady vedoucí k nehodě," vysvětlil Clint Johnson.

Podle prvních informací vyšetřovatelů helikoptéra jen těsně nepřeletěla hřeben, aby pak klouzala zhruba 270 metrů po zasněženém svahu. K přeletu nad štítem Chugach mělo chybět 3 až 5 metrů. Petr Kellner spolu s dalšími čtyřmi lidmi zahynul poté, co si vypravili provozovat extrémní sport s názvem heliskiing.

"Je možné, že vyšetřovatelé nám zašlou notifikaci případu, protože tam byli občané České republiky. Většinou takto postupují, u takto malého stroje ne tak často, ale uvidíme. Vyšetřovatelé budou pracovat na závěrečné zprávě, s ohledem na koronavirovou krizi může její vznik trvat i rok," řekl pro ŽivotvČesku.cz letecký expert Josef Bejdák.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.