Úřad vyzvedl vrak vrtulníku, v němž zemřel Petr Kellner. Šéf řekl, jak bude pokračovat vyšetřování

Vrak vrtulníku, ve kterém byl Petr Kellner
Vrak vrtulníku, ve kterém byl Petr Kellner
Foto: Profimedia.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 4. 2021

Vrak vrtulníku, v němž minulý týden zemřel spolu s čtyřmi dalšími lidmi miliardář Petr Kellner (†56) byl vyzvednut na ledovci Knik. Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě ho přesunul do města Palmer a na místo poslal vyšetřovatele, jejichž úlohou je zkoumání důkazů. Šéf výše zmíněného úřadu Clint Johnson pro regionální televizi uvedl, že vyšetřování nehody bude v následujícím týdnu pokračovat.

Minulý týden v sobotu na Aljašce při tragickém pádu vrtulníku zemřel miliardář Petr Kellner a další čtyři lidé. Neštěstí přežil jen fotograf a snowboardista David Horváth, který je ve vážném stavu. Vrak stroje byl nyní vyzvednut a v následujícím týdnu budou pokračovat vyšetřovací práce.

O vyzvednutí vraku a jeho přesunutí do města Palmer informovala regionální televizní stanice KTUU TV, s jejímž reportérem hovořil Clint Johnson z amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě. "Během následujícího týdne přijede tým vyšetřovatelů, kteří budou zkoumat vrak a podnikat další související práce," uvedl Johnson.

Kromě vyšetřovatelů dorazí i specialisté na vrtulníky, jednoho z nich vyšle firma Airbus, jež stroj zkonstruovala, druhého pak společnost Safran Helicopter Engines, jež stála za výrobou motoru. "Specialisté se na vrak osobně podívají a prozkoumají ho, vše pečlivě zdokumentují a odhalí tak případné vady vedoucí k nehodě," vysvětlil Clint Johnson.

Podle prvních informací vyšetřovatelů helikoptéra jen těsně nepřeletěla hřeben, aby pak klouzala zhruba 270 metrů po zasněženém svahu. K přeletu nad štítem Chugach mělo chybět 3 až 5 metrů. Petr Kellner spolu s dalšími čtyřmi lidmi zahynul poté, co si vypravili provozovat extrémní sport s názvem heliskiing.

"Je možné, že vyšetřovatelé nám zašlou notifikaci případu, protože tam byli občané České republiky. Většinou takto postupují, u takto malého stroje ne tak často, ale uvidíme. Vyšetřovatelé budou pracovat na závěrečné zprávě, s ohledem na koronavirovou krizi může její vznik trvat i rok," řekl pro ŽivotvČesku.cz letecký expert Josef Bejdák.

Pro zesnulého miliardáře Petra Kellnera, který zemřel ve věku 56 let při pádu vrtulníku na...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu