Určitě se budou hospitalizace kvůli covidu dále zvedat, říká Jaroslav Flegr. Upřesnil, kdo z lidí je nejvíce v ohrožení, odmítl tvrzení ministra Vlastimila Válka
Epidemii koronaviru v současnosti z pozornosti lidí vytlačila válka na Ukrajině, inflace a řada politických skandálů. Přitom v Česku v pátek testy odhalily 2886 nových případů. Hospitalizovaných s potvrzenou nákazou je nejvíc od konce dubna. V pátek bylo v nemocnicích 820 nakažených, z toho ve vážném stavu 27. Vedle toho hygienici za minulý den zaznamenali také téměř tisíc lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Svou predikci, jakým směrem se bude současná »letní vlna covidu« ubírat, poskytl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Univerzity Karlovy a evoluční biolog Jaroslav Flegr (64).
Incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel stouplo k dnešku na 143 před týdnem byla incidence 100.
Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června. Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron. Odborníci očekávají, že »letní vlna« by mohla koncem července kulminovat, pokles bude ale postupný a počty poté mohou dál zůstat vyšší.
Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra by nemělo dojít k přehlcení nemocnic, i když nárůsty lidí, kteří budou potřebovat zdravotní péči, budou podle něj ještě nějakou dobu pokračovat.
"Hospitalizace se budou zcela jistě dále zvedat. Víme, že nárůst počtu hospitalizovaných má oproti nárůstu počtu nakažených skoro dva týdny zpoždění. Takže až skončí exponenciální vzestup počtu nakažených, bude počet hospitalizovaných ještě téměř minimálně týden exponenciálně růst. Je pravda, že omikron a jeho varianty způsobují v průměru mírnější průběh onemocnění. Ale je to jen proto, že naprostá většina Čechů již dříve nemoc prodělala, nebo je očkována, a u imunních osob je průběh covidu mnohem mírnější. U ostatních lidí, je klinický průběh onemocnění vyvolaného omikronem a jeho variantami podobně vážný, jako tomu bylo v případě původní wuhanské varianty. Ta jen v Česku připravila o život okolo 20 tisíc lidí. Je jasné, že v nemocnicích budou počty ještě minimálně měsíc stoupat. Ale i tak předpokládám, že nemocnice to tentokrát s přehledem zvládnou. Současná vlna totiž odezní dříve, než bychom se dočkali zahlcení nemocnic," uvedl pro ŽivotvČesku.cz profesor z UK Jaroslav Flegr.
Zájem o očkování proti covidu v současnosti roste, v pátek zdravotníci podali přes 10.000 dávek, což je nejvíc od 25. února. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Ministerstvo zdravotnictví neplánuje ani zavádět plošné preventivní testování na koronavirus hrazené ze zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (62) se nyní při šíření nových koronavirových variant zkracuje doba, během níž se mohou například dva lidé nakazit, i pod minutu. Plošné testování tak podle něj ztrácí smysl. S tím ale nesouhlasí profesor Jaroslav Flegr.
"Hrazené preventivní testování může výrazně snížit riziko přenosu nákazy do rizikové populace. Především si však myslím, že bychom se neměli pokoušet vymýšlet originální české cesty boje s epidemií. Měli bychom okopírovat současné strategie a systémy předpisů platné v evropských zemích, kde epidemii zvládli nesrovnatelně lépe než v Česku - což jsou všechny země západní Evropy. V minulých dvou letech naše ministerstvo zdravotnictví tragicky selhalo, za což zaplatily desítky tisíc lidí životem a stovky tisíc lidí podlomeným zdravím. Nevěřím, že ministerští odborníci a úředníci náhle zmoudřeli a od nynějška už budou činit správná rozhodnutí a vydávat správná doporučení. Znovu opakuji, rozhlédněme se kolem sebe a okopírujme strategii, předpisy a doporučení od těch úspěšných. Či ještě lépe, od těch nejúspěšnějších," dodal pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.