Úspory na bankovním účtu ztrácí kupní sílu. Je to jako byste o peníze přicházeli, varuje ekonom Lukáš Kovanda

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2021

Epidemie koronaviru není jediným problémem, který sužuje Česko. Je také příčinou ekonomické krize, kdy rostoucí inflace předčila předpoklady České národní banky (ČNB) a dochází k výraznému zdražování zboží i služeb. Ale existuje řešení, jak chránit své úspory, kdy je každá koruna důležitá. "V bance o ně lidé v podstatě přichází, přesněji řečeno o jejich kupní sílu. Rozhodně je rozumné finance nějak investovat, to znamená jít svým způsobem do určitého rizika," řekl ekonom Lukáš Kovanda (41) pro ŽivotvČesku.cz

Rostoucí inflace se pomalu ale jistě šplhá k hranici šesti procent. V Česku se kvůli celosvětové pandemii koronaviru zvyšují ceny a dochází v podstatě k plošnému zdražování všech služeb a produktů – jde jen o to, které podraží více, a které naopak o něco méně. Lidé, kteří mají naspořené úspory a bojí se o své peníze, nedělají dobře, pokud je nechávají ležet ladem v bance.

"Určitě je přikázáním číslo jedna nemít peníze, které lidé ušetřili, na bankovním účtu. Ať už se jedná o termínové, spořící nebo dokonce běžné. Tam o ně v podstatě přichází, přesněji řečeno o jejich kupní sílu, ale v podstatě se to dá představit tak, jako by o peníze přicházeli. Rozhodně je rozumné finance nějak investovat, to znamená jít svým způsobem do určitého rizika, protože každá investice je vždycky riziková. V tomto případě každá rada drahá, protože samozřejmě ne všichni jsou ochotni riskovat. Lidé, kteří byli třeba zvyklí si desítky let spořit a nyní mají čelit takovému rozhodování jako jsou investice, když s tím nemají zkušenosti a bojí se… Pro ně je to velmi obtížný krok. Určitě není rozumné jít do něčeho na vlastní pěst, ale lepší se poradit s odborníky. Svět investování je hodně složitý a člověk se může lehce spálit," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho názoru stojí za to, když se tomu věnuje trocha času a lidé si třeba obejdou několik expertů z oboru. Na internetu a v televizi je přehršel rad a tipů, které mohou být často matoucí a dokáží svést na špatnou cestu.

"Je velmi těžké se v tom všem zorientovat. Ale pro základní proniknutí do problematiky investování zase není potřeba nějakých diplomů a mnohaletého studia. Stačí několikatýdenní samostudium. Klíčových pouček, jak správně investovat, zas tolik není, vlastně jich je pár. Pokud chce někdo využít pomoci odborných rádců, tak doporučuji se nespoléhat pouze na jednoho, ale získat širší náhled na věc díky vícero pohledům. Nechci nikoho strašit, ale snadno se narazí na nějakého podvodníka. Ale pokud lidé využijí služeb v nějaké své bance nebo větší renomované instituci, tak mu určitě poradí dobře. Nedovolí si poskytovat nějaké pochybné rady," dodal uznávaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.