Už brzy: Meteoroložka odhadla, kdy se letos dočkáme první sněhové nadílky. V roce 1995 to bylo v září, ohlédla se

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2021

Počasí v Česku připomíná chmurný podzim, kdy teploty klesají v ranních minimech až k 5 °C. Navíc poslední dny letních prázdnin provází déšť a mlhy. Čas běží a za pár měsíců už bude zima a Vánoce, někteří tedy řeší, kdy může napadnout první sníh. "Pokud by zasněžilo na vrcholcích hor, tak to není žádná rarita ani v srpnu. K dispozici máme sezónní modely a ty ukazují, že by prosinec a leden měly být teplotně nadprůměrné. Ale i sněhová vánice nebo den se sněhovou pokrývkou samozřejmě nejsou vyloučené," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Srpen byl letos měsícem plným překvapení – co se počasí týče. Jednalo se hlavně o velké teplotní výkyvy, kdy došlo na tropické dny a vzápětí nastalo prudké ochlazení, přívalové deště a silné bouřky. Letní prázdniny už došly ke svému konci a blížící se podzim by už mohl přinést dokonce první sníh.

"Tam, kam nám ukazují modely – to znamená v nejbližších 14 dnech určitě ne. Ani v září jakožto celku to nevypadá, že by v nížinách napadlo. Pokud by zasněžilo na vrcholcích hor, tak to není žádná rarita ani v srpnu. K dispozici máme sezónní modely a ty ukazují, že by prosinec a leden měly být teplotně nadprůměrné, jako celek ve střední Evropě. Ale i sněhová vánice nebo den se sněhovou pokrývkou samozřejmě nejsou vyloučené," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v minulých letech přišla sněhová nadílka už v říjnu a před téměř 26 lety dokonce už na konci září.

"V posledních letech nebyla nouze o sněžení už v říjnu – například v roce 2012 sněžilo 27. října i v Praze. Sněhová kalamita ochromila sever Česka uprostřed října v roce 2009. V roce 1997 napadla souvislá sněhová pokrývka v Praze také už 27. října, v roce 1994 dokonce už 7. října a 28. září 1995 sněžilo v Liberci," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz, jak vypadají statistiky z uplynulých let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.