Už brzy: Meteoroložka odhadla, kdy se letos dočkáme první sněhové nadílky. V roce 1995 to bylo v září, ohlédla se

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2021

Počasí v Česku připomíná chmurný podzim, kdy teploty klesají v ranních minimech až k 5 °C. Navíc poslední dny letních prázdnin provází déšť a mlhy. Čas běží a za pár měsíců už bude zima a Vánoce, někteří tedy řeší, kdy může napadnout první sníh. "Pokud by zasněžilo na vrcholcích hor, tak to není žádná rarita ani v srpnu. K dispozici máme sezónní modely a ty ukazují, že by prosinec a leden měly být teplotně nadprůměrné. Ale i sněhová vánice nebo den se sněhovou pokrývkou samozřejmě nejsou vyloučené," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Srpen byl letos měsícem plným překvapení – co se počasí týče. Jednalo se hlavně o velké teplotní výkyvy, kdy došlo na tropické dny a vzápětí nastalo prudké ochlazení, přívalové deště a silné bouřky. Letní prázdniny už došly ke svému konci a blížící se podzim by už mohl přinést dokonce první sníh.

"Tam, kam nám ukazují modely – to znamená v nejbližších 14 dnech určitě ne. Ani v září jakožto celku to nevypadá, že by v nížinách napadlo. Pokud by zasněžilo na vrcholcích hor, tak to není žádná rarita ani v srpnu. K dispozici máme sezónní modely a ty ukazují, že by prosinec a leden měly být teplotně nadprůměrné, jako celek ve střední Evropě. Ale i sněhová vánice nebo den se sněhovou pokrývkou samozřejmě nejsou vyloučené," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v minulých letech přišla sněhová nadílka už v říjnu a před téměř 26 lety dokonce už na konci září.

Podle posledního předvolebního průzkumu agentury KANTAR je favoritem voleb hnutí ANO se ziskem 27,5 procent. Obě »protibabišovské« koalice se dělí o 2. a 3. místo. Těsno bude zřejmě kolem pětiprocentní hranice, která je nutná ke vstupu do Poslanecké sněmovny. Pro ŽivotvČesku.cz odhadl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček (42), kdo lidově řečeno cílovou páskou v říjnových volbách proběhne jako první. "Domnívám se, že vyhraje hnutí ANO," sdělil svůj tip. Mluvčí hlavy státu také prozradil, koho bude volit.

Počasí posledních dní nebylo přímo tropické, nyní se ale třicítky vrátí. Teploměry budou u...

"V posledních letech nebyla nouze o sněžení už v říjnu – například v roce 2012 sněžilo 27. října i v Praze. Sněhová kalamita ochromila sever Česka uprostřed října v roce 2009. V roce 1997 napadla souvislá sněhová pokrývka v Praze také už 27. října, v roce 1994 dokonce už 7. října a 28. září 1995 sněžilo v Liberci," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz, jak vypadají statistiky z uplynulých let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.