Už v září dojde k výraznému ochlazení. Meteoroložka Dagmar Honsová upřesnila, kdy nastane teplotní zlom

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2021

Konec srpna nebyl příznivý a poslední prázdninové dny provázely nízké teploty a déšť. Vypadalo to, že podzim už se přihlásil o slovo. Opak je ale pravdou a první polovina září přináší letní teploty a slunečné nebe téměř bez mráčku. Podle meteoroložky zatím ani modely neukazují, že by měl přijít sníh a k většímu ochlazení dojde až za dva týdny. "Zima zatím pospíchat nebude, podzimní období jako celek by mělo být teplotně nadprůměrné. Výraznější ochlazení přijde až po 20. září," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Září zatím teplotami odpovídá spíše srpnovému či červencovému počasí a ještě nějakou dobu se výraznější změna nedá očekávat. Zatím to vypadá, že i zbytek roku, ačkoliv letní teploty se s námi už tento měsíc rozloučí, bude teplotně nadprůměrný. Podzim na dešti a blátě zřejmě nebude. "Zatím to nevypadá, že bychom se něčeho takového měli dočkat," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

"Po 20. září se dočkáme výraznějšího ochlazení, do té doby, třeba zítra se 27 stupni Celsia, bude v Praze tepleji než v Athénách, kde by mělo být 26 stupňů Celsia. Do konce tohoto týdne bude počasí připomínat léto, a to nejen délkou slunečního svitu, která se zítra bude pohybovat až na 13 hodinách a teplotami, které budou stoupat k 28 stupňům, ale i bouřkami. Mohou se ojediněle objevovat dnes a o víkendu," upřesnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, kdy teprve dojde k většímu poklesu teplot, které budou už více odpovídat podzimu.

Až chladnější počasí dorazí do Česka, ještě to stejně nebude na bundy a čepice. "Zima zatím pospíchat nebude, podzimní období jako celek by mělo být teplotně nadprůměrné. Výraznější ochlazení přijde opravdu až po 20. září, tedy na začátek astronomického podzimu, který letos začíná 22. září. Počasí nám asi chce vynahradit ošklivý konec srpna. Pak uvidíme," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz, jaký je výhled na letošní podzim.

Ani sněhová nadílka se na naše území zatím nehrne. Pravděpodobně se opět rozplyne i sen o vánočních vločkách. "Modely ještě nic takového neukazují, zatím to na podzimní sníh nevypadá. I Vánoce na sněhu jsou už spíš náš ladovský přežitek. Je statisticky dokázané, že kdybychom Vánoce slavili až 24. ledna, tedy o měsíc později, tak pravděpodobnost bílých Vánoc by byla o hodně vyšší," dodala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.