Už ze 6 zemí si 9 Čechů přivezlo koronavirus. V těchto destinacích se nakazili. V Chorvatsku jen jeden

Některé země Česko nejspíš vyřadí ze seznamu bezpečných zemí.
Některé země Česko nejspíš vyřadí ze seznamu bezpečných zemí.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 7. 2020

V Česku hygienické stanice vedou záznamy o prvních případech, kdy si Češi přivezli z letní dovolené v zahraničí nákazu koronavirem. Zatím je evidováno 9 lidí, kteří se vrátili ze zahraničí s pozitivním testem. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v pondělí odhalil, že se nakazili v šesti zemích.

Od 1. do 11. července je evidováno celkem devět případů, z toho tři lidé byli na Slovensku, dva ve Švédsku a po jednom v Chorvatsku, Británii, Maďarsku a Srbsku, uvedl pro Radiožurnálu Dušek.

Počty nakažených jsou podle něj zanedbatelná. Očekává se, že půjde o vyšší počet. "V centrálním informačním systému infekčních nemocí, kde by za tuto dobu mělo být všechno, je to v Chorvatsku jeden. Potom Velká Británie jeden, Maďarsko jeden, Srbsko jeden, Slovensko tři, Švédsko dva. To je celé," uvedl Dušek.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu uvedl, že už jsou první případy nákazy u lidí, kteří se vrátili z letní dovolené. "Ale jde skutečně zatím o jednotky, nikoli o desítky případů," řekl pro Seznam Zprávy.

Aktuálně za rizikové země označil Adam Vojtěch ještě Bulharsko a Řecko. Zároveň dnes ministerstvo přeřadilo Černou Horu a Srbsko ze seznamu bezpečných zemí do seznamu rizikových ke Švédsku. Po návratu z těchto destinací ode dneška musí Češi absolvovat test na COVID-19, nebo nastoupit čtrnáctidenní karanténu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.