Uzavření restaurací: Káva z kelímku jako viník epidemie? Vládo, ukaž tvrdá covidová data, vyzval expert

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2020

Zmatky kolem usnesení vlády, ve kterém došlo ve čtvrtek k »tiskové chybě«, nejsou pravděpodobně u konce a vyvolaly poměrně silnou vlnu emocí ze strany lidí. Z aktuálního nařízení lze vyčíst, že vláda v Česku zakázala i výdej nealkoholických nápojů s sebou. Káva nebo čaj v kelímku tak spadají mezi nápoje, které se nově nesmí prodávat například přes výdejové okénko. Nad vládní strategií v boji s koronavirem se pro ŽivotvČesku.cz zamyslel bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Veřejnost začíná být netrpělivá a vláda s každým opatřením ztrácí důvěru, že Česko z covidové krize skutečně vyvede. Myslí si to bezpečnostní expert Andor Šándor, který ve společnosti vnímá vzrůstající pnutí.

Během neděle ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) a jeho kolega z ministerstva zdravotnictví Jan Blatný (50) uvedli, že po neděli znovu budou navrhovat přísné restrikce. Je možné, že znovu dojde k uzavření restaurací nebo kadeřnických salónů. Premiér Andrej Babiš (66) slíbil, že pokud dojde k zavření restaurací, bude na pořadu dne úplná kompenzace v podnikání.

"Vše, co vláda nyní dělá, není předvídatelné. Já rozumím, že jednotliví ministři mají různé názory, ale ty jejich názory veřejnost matou. Myslím si, že vláda by měla sdělovat své verdikty tehdy, když se na nich shodne v usnesení. Ukazuje se, že klesá ochota lidí vládě rozumět," kritizuje komunikační schopnosti ministrů Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

"Mám pocit, že pokud nyní upadneme do lockdownu, tak v něm budeme do začátku vakcinace. Pro řadu profesí to bude znamenat hranici přežití. Také záleží, jak vysoké budou kompenzace. Já nejsem velkým optimistou. Ministr Havlíček říkal, že vláda už pomalu nemá z čeho brát. Takže jedna věc jsou srdnatá prohlášení, komu se pomůže, ale druhou částí jsou praktické kroky," zdůraznil bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.

Stále chybí jasná analýza, proč se v Česku opět zvyšuje počet lidí s koronavirem. Šándor nevěří, že na vině jsou pouze restaurace a hotely. Odborníci poukazují na skutečnost, že vliv má návrat dětí do škol, ze statistik stále vychází, že nejčastěji se lidé nakazí v práci, což nedávno potvrdil i ministr zdravotnictví Blatný. Lidé proto nechápou řadu opatření.

"Lidi budou remcat, situace se nelíbí nikomu. Ale budou-li lidi mít dostatečné kompenzace, aby mohli žít, pak to vše bude nějak běžet… Další věcí jsou nesmysly a buzerace. Vyjádření pana ministra Blatného typu, že se všichni shodneme, že za nárůstem stojí otevřené restaurace… Myslím si, že nejsme v situaci, aby do nás lili tyto argumenty. My si zasloužíme tvrdá data. A vláda by nám měla jasně říct, kde skutečně dochází k největší nákaze. Je to skutečně při pití kávy na ulici? Nebo je to při sezení v restauraci? Nebo je to tam, kde to vláda nereguluje vůbec - tedy v zaměstnání? Téměř nikdo není na home officech, ale že by vláda na home office tlačila, to vidět není. Vždycky narychlo skočíme po restauracích, hotelech a službách. To mi přijde jako hledání zástupného viníka. Ať vláda ukáže skutečná data, kde se tedy virus šíří nejvíce. Mě nezajímá obecná studie ze Spojených států, mě zajímají data z České republiky, která budou pokladem pro vládní rozhodování," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.