V červnu Češi sundají roušky, radost ale dlouho nevydrží. Vláda tvoří plán, kdy se znovu plošně nasadí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2020

Roušky by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mohly i ve vnitřních prostorech odložit na konci června, ale pouze v případě, že bude stále příznivá epidemilogická situace. Podle všeho ale radost lidem dlouho nevydrží. Vzniká totiž plán, kdy je plošně lidé opět nasadí.

Předpokládáme, že do června by byly povinné ve vnitřních prostorech jako jsou třeba obchody, ale i v MHD. Pokud se bude situace zklidňovat, mohly by se roušky odložit na konci června,“ řekl novinářům ministr zdravotnictví.

Vojtěch pro Život v Česku zdůraznil, že roušky byly a jsou klíčové v boji proti novému koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19.

V současnosti výjimku v nošení mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

Epidemiologický plán na roušky

Vojtěch dále upozornil, že pokud dojde k situaci, že lidé budou i ve vnitřních prostorech bez roušek, nemusí se radovat dlouho. Vládní kabinet totiž očekává druhou vlnu epidemie, kterou nejspíše budou doprovázet další respirační onemocnění jakým je třeba chřipka.

"Aktualizujeme pandemický plán. Budeme ještě více zdůrazňovat význam očkování proti chřipce. Je nutné na podzim zabránit 2 epidemiím naráz - chřipkové a druhé vlně COVID," upozornil Vojtěch. Podle něj, pokud dojde k masivnímu nárůstu, se Česko může ocitnout v situaci, kdy lidé budou striktně opět nosit roušky.

Chřipková sezona se v maximálních hodnotách objevuje v Česku od prosince do března. To je možné období, kdy by lidé opět mohli nasadit roušky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.