Reklama:

V Česku by mohlo zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Sociolog vysvětlil, že pro zemi, kde se stále válčí, to je velký problém

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 12. 4. 2025

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260.000 uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců. Na konci března pobývalo v ČR podle údajů ministerstva vnitra 364.600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708.700 osob ze zahraničí mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz věc okomentoval sociolog Vojtěch Bednář.

Reklama:

Data vyplývají z aktualizované studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce.

"Nyní předpokládáme, že kolem 70 procent těchto osob (uprchlíků z Ukrajiny) pravděpodobně zůstane v ČR i po roce 2035," uvedli autoři studie. Podle nich bude ale záležet na dalším vývoji situace na Ukrajině.

Reklama:

"Důvodem je to, že jsou už adaptováni, naučili se jazyk, vžili se do kultury, navázali sociální vztahy s Čechy. Mnoho z nich je ve skutečnosti už svým chováním i myšlením mnohem blíže Čechům než svým krajanům," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz v úvodu Bednář.

"Pokud současně pracují nebo podnikají, není to žádný problém a je to z pohledu naší vlastní demografie dobře. Pro koho to ale problém je, a to veliký, je samotná Ukrajina, která takto přichází o produktivní a zdravé lidi, ať už jako posily pro armádu, nebo ekonomicky aktivní pro ekonomiku," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený sociolog.

Studie uvádí, že příchod uprchlíků měl na český trh práce pozitivní dopad. Pracovníci v zemi dlouhodobě chybí. "Příliv pracovní síly pomohl výrazně zmírnit nedostatek pracovníků v některých sektorech, zejména ve stavebnictví, průmyslu a službách... Uprchlíci zároveň přinesli do české ekonomiky nové typy spotřebitelské poptávky, což částečně podpořilo některé segmenty trhu," uvádí studie. Zmiňuje ale i překážky v začlenění příchozích jako jazykovou bariéru a omezené uznávání jejich kvalifikací a odbornosti. Poukazuje také na tlak na sociální a zdravotní systém.

Na konci března ministerstvo vnitra evidovalo 364.602 lidí s dočasnou ochranou. Dalších 330.283 mužů a žen z různých států mělo v Česku přechodný pobyt a 378.418 mohlo v zemi zůstat trvale. Dohromady na konci prvního čtvrtletí pobývalo v ČR přes 1,07 milionu cizinců a cizinek. Podle odhadů ze studie by se v roce 2030 mohl počet blížit 1,19 milionu a o pět let později by dosáhl 1,36 milionu. Z toho by bylo 260.000 uprchlíků z Ukrajiny, kteří by v ČR zůstali. Postupně by na trhu práce pak vstupovaly i jejich dospívající děti.

"Očekáváme, že počet cizinců v Česku se bude zvyšovat. Budeme to potřebovat. I se zvyšujícím se počtem budeme mít nedostatek pracovníků v ekonomice," uvedl tento týden při představení studie jeden ze spoluautorů a partner BCG Tomáš Wiedermann.

Vedle válečných uprchlíků v Česku žije i 90.600 Ukrajinek a Ukrajinců, kteří mají povolení k přechodnému pobytu. Dalších 111.700 se může v republice usadit - žili v Česku déle, splnili podmínky a získali možnost trvalého pobytu. Autoři studie odhadují, že počet ukrajinských přistěhovalců poroste. Za deset let by mohl dosáhnout 237.000.

Podle dlouhodobého výzkumu Hlas Ukrajinců, v němž pokračuje Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), s prodlužováním války přibývá uprchlíků s plánem usadit se v cizině. Zatímco v prosinci 2022 chtělo v Česku či jiné zemi určitě či spíš zůstat 43 procent dotázaných, loni v listopadu to byly tři čtvrtiny. Na konci roku 2022 se v nejbližších dvou letech určitě chtěla domů vrátit třetina odpovídajících, loni v listopadu desetina.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: