V Česku byl zachycen první případ mutace delta plus. Roman Prymula popsal, jaké je to riziko

Laboratoř - Ilustrační snímek
Laboratoř – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 7. 2021

Ještě donedávna převládala na území České republiky varianta alfa, tzv. britská, která dlouhé týdny vykazovala největší počet případů nakažených koronavirem. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve své poslední zprávě informoval, že nadvládu převzala varianta delta a to dokonce v 70 až 80 procentech infikovaných osob. Nově se vyskytl také první případ varianty delta+. "Otázkou je, jestli se vir posune dál do populace, nebo to zůstane v nějakém omezeném ohnisku a dál se šířit nebude," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Poslední měsíce evidoval SZÚ nejvíce případů britské varianty koronaviru, která dlouho převládala. Především epidemiologové zmiňovali obavy z nové varianty delta, tzv. indické, která sice nevykazuje vysokou smrtnost, ale je výrazně infekčnější a snadněji se šíří v populaci.

"Na podzim loňského roku jsme měli variantu českou nebo středoevropskou, která se šířila o něco rychleji než původní čínská varianta. Poté přišla o Vánocích alfa varianta neboli britská, proto jsme tehdy dopadli tak špatně, protože jsme jako stát rozvolnili. Najednou opatření, která předtím stačila, už nebyla dostatečná. Teď se po celé Evropě šíří varianta delta, zvaná indická, která je více infekčnější než varianta britská. U nás do konce roku tato varianta koronaviru asi přeroste alfu (britskou variantu, pozn. red.)," řekl ještě před nedávnem pro ŽivotvČesku.cz molekulární genetik Jan Pačes z Akademie věd České republiky (AV), který se zabývá strukturou genomů a zaměřuje se zejména na lidské endogenní retrovirové elementy.

Ale dominance delty přišla mnohem dříve. Státní zdravotní ústav (SZÚ), pod který spadá Národní referenční laboratoř zkoumající vzorky z testování, aktualizoval informace týkající se výskytu variant na území Česka. Podle dat, která pochází z diskriminačních PCR za posledních 14 dní, se potvrdily obavy odborníků z řad epidemiologů, imunologů nebo virologů. Delta totiž převládla a stala se dominantní, čímž upozadila dosud nejvíce vyskytovanou variantu alfa, zvanou britskou. Její poměr v populaci je 70 až 80 procent. Objevil se dokonce první případ delty+.

"Co se týká v České republice nově zachycené varianty, která nese označení delta plus, v Evropě se tato varianta vyskytla poprvé v dubnu v Anglii a dosud bylo v Evropě osekvenováno 196 SARS-CoV-2 pozitivních vzorků s tímto genomem. Nakaženou je třicetiletá žena z Jihomoravského kraje. Případ šetřila příslušná Krajská hygienická stanice a další výskyt onemocnění nebyl zaznamenán," sdělila ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.

Virus SARS-CoV-2 se dál mění a nabírá nové mutace. Stalo se to také v případě omikronu, kt...

"V Číně a Indii už delta mutace zmutovala na delta plus mutaci, kde má další změnu na spike proteinu a dochází k tomu, že se ještě rychleji šíří. Ale zatím to není významná záležitost, protože tam je záchyt asi dvaceti případů. Otázkou je, jestli se vir posune dál do populace, nebo to zůstane v nějakém omezeném ohnisku a dál se šířit nebude," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.