V Česku je několik okresů, které je potřeba hlídat kvůli šíření viru. Ministr Adam Vojtěch zhodnotil vývoj epidemie

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2021

Denní přírůstky nových případů ve všední den zůstávají nejnižší od konce srpna. Dál klesá také takzvané incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden 19 nakažených. Nejvyšší je nyní počet případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní v Jihočeském kraji s 37 případy a nejnižší v Královéhradeckém a Karlovarském kraji, kde je pod pěti. Z okresů je nejhorší situace na Českokrumlovsku, kde incidenční číslo činí 88. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34), který pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil vývoj epidemie, je v současnosti situace stabilní a dobrá, rozhodně ale nelze přestat být obezřetní.

Další vývoj epidemie covidu je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška třeba sledovat po okresech či obcích. Ve středu uvedl, že nejhorší je aktuálně situace na Českokrumlovsku, Českobudějovicku, Prachaticku a Klatovsku, kde má epidemie stále růstovou tendenci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil vývoj epidemie, zároveň upozornil, že situace se nesmí podcenit. Stále existuje řada mutací, které mohou představovat riziko.

"Situace v tuto chvíli je taková, že s ní můžeme být spokojeni, byť ve mně stále je nějaká opatrnost a myslím si, že by měla být v každém z nás. Máme zkušenost, co epidemie dokáže, že umí zcela obrátit. Ale vidíme, že situace se zlepšuje, což je dobrá zpráva. Pravdou zároveň je, že jsou určité regiony, kde incidence je vyšší. To je potřeba říci, i přes to, že celková čísla se zlepšují. Pokud se podíváme na detail, tak jsou okresy, kde se incidence pohybuje okolo 60 až 70 případů na 100 tisíc obyvatel a ty musíme sledovat a vyhodnocovat vývoj, aby to nebyly lokální ohniska, která by se mohla rozhořet do dalších okresů či krajů," zhodnotil současný vývoj epidemie pro ŽivotvČesku.cz ministr Adam Vojtěch.

Podle Duška je třeba se zaměřit zejména na okresy Český Krumlov a Klatovy. "Oba dva mají stále vysokou záchytovou nálož, mají prorůstové charakteristiky a mají relativně vysokou pozitivitu testů," dodal. Podle něj ale zatím více pacientů nesměřuje do nemocnic.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví dosahuje počet nových případů na 100.000 obyvatel za týden na Českokrumlovsku 88, na Klatovsku a Českobudějovicku 63 a v okrese Prachatice 57. Nad 25 má incidenční číslo 14 okresů. V celém Česku bylo k úterku hospitalizováno 285 pacientů s covidem, z nich 40 ve vážném stavu. Obě čísla byla naposledy nižší loni před polovinou září.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.