V Česku proběhlo zatýkání polovojenských skupin podporujících Putina. Reakci Ruska popsal expert

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 4. 2021

Česká republika se dál zbavuje ruských a proruských »chapadel«. V noci na středu provedla Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zatýkání občanů, kteří podporují režim Vladimira Putina a organizovali výjezdy českých občanů na Ukrajinu bojovat za proruské separatisty. Akce nemá mít souvislost s děním kolem vrbětického muničního skladu. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora na akci NCOZ nebude Rusko oficiálně reagovat. "Z pohledu českého práva se jedná o trestný čin a těžko si umím představit, že by Rusko jakkoliv komentovalo, že NCOZ funguje při vymáhání práva," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V noci z úterý na středu provedli policisté z NCOZ rozsáhlou akci, při které bylo zadrženo 5 lidí, kteří měli organizovat výjezdy na Ukrajinu s cílem pomáhat v boji na straně proruských separatistů. Podle Vrchního státního zastupitelství jsou podezřelí z terorismu. Výjezdy na Ukrajinu údajně podněcovali zpravodajci GRU z ruské ambasády v Praze, které Česko vyhostilo.

Noční zátah Národní centrály proti organizovanému zločinu ale nemá mít přímou souvislost s děním kolem vrbětického muničního skladu, na jehož výbuchu se měli podle Bezpečnostní informační služby podílet ruští agenti.

Bezpečnostní expert Andor Šándor je přesvědčen, že akci NCOZ Rusko žádným způsobem komentovat nebude. "Myslím si, že tento zásah Rusko komentovat nebude. Ty vztahy, které jsou už nyní špatné, viditelně nepohorší. I když Rusům určitě dělalo dobře, že tu jsou lidé, kteří jsou schopní se postavit na stranu Rusů bojujících v jihovýchodní části Ukrajiny," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že NCOZ se podílí na vymáhání práva.

"Službu v armádě cizí moci povoluje prezident. Z pohledu českého práva se jedná o trestný čin a těžko si umím představit, že by Rusko jakkoliv komentovalo, že NCOZ funguje při vymáhání práva," dodal bezpečnostní expert.

Vloni v listopadu si Tereza H. (25), zadržovaná v Pákistánu kvůli pašování drog, vyslechla...

"Úkony trestního řízení prováděné dnešního dne NCOZ nesouvisí s kauzou výbuchů ve Vrběticích. Informace k dnešní realizaci zveřejní NCOZ během několika hodin," uvedla na Twitteru Police ČR.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu