Reklama:

V Česku vás odborníci odepíšou ještě předtím, než se s někým utkáte, říká Karlos Vémola. Prozradil, že pěstoval housenky a sbírá motýly

Lela Ceterová a Karlos Vémola
Lela Ceterová a Karlos Vémola
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2023

Legendární MMA zápasník Karlos Terminátor Vémola (37) promluvil o svých pocitech po nedávné prohře s Patrikem Kinclem, kvůli které přišel o možnost stát se šampionem střední váhy organizace Oktagon MMA. Ohlédl se ale i za tím, kdo ho ke sportu přivedl nebo co rád dělá ve svém volném čase, když zrovna netrénuje. Pro ŽivotvČesku.cz pětikolovou bitvu, ve které na body uspěl Kincl a obhájil titul ve střední váze, nedávno zhodnotil respektovaný a populární trenér MMA David Vyvážil.

Reklama:

Vémola se sportem začal už v útlém dětství. Vděčí za to svému otci, který ho přivedl do jednoho z nejznámějších spolků v Česku –⁠ Sokol. Ačkoliv z toho zpočátku nebyl zrovna dvakrát nadšený, dnes na zkušenost vzpomíná úplně jinak. Málokdo pak ví, že členem Sokolu je slavný zápasník dodnes, tedy více než 30 let.

Reklama:

"Do Sokola mě přivedl tatínek a pro mě to z dnešního pohledu bylo něco neskutečného. Všichni trenéři byli můj vzor, učili mě cílevědomost, za tohle jsem jim velmi vděčný. Není to o tom, na jaký sport své dítě dáte, ale kdo ho v tom sportu vede, protože ti trenéři se stávají druhými rodiči. Naučí vás touze po vítězství, naučí vás, jak se stát dobrým člověkem, a to se pak promítá i mimo tělocvičnu," uvedl v rozhovoru pro televizní stanici A11 nejznámější český MMA zápasník, jehož přepis má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici.

Vzápětí ale sdělil, že se za svoji 15 let dlouhou kariéru jednu věc přece jen nenaučil – prohrávat. Narážel tím na svůj poslední zápas z května, kdy jej Patrik Kincl porazil v zápase na body a stal se šampionem střední váhy organizace Oktagon MMA.

"Já ty prohry vždy nesu těžce, ale ono to tak bohužel v životě je. Každý občas vyhraje a potom zase prohraje," vysvětlil a následně doplnil, že MMA se stále vyvíjí. "Lidé říkají, že MMA je nový sport, ale on je tady už spoustu let, jenom v jiné podobě. My jsme v podstatě moderní gladiátoři, akorát s upravenými pravidly."

Respektovaný trenér David Vyvážil na nedávný dotaz redakce zhodnotil svým zkušeným pohledem souboj dvou rivalů - tedy Vémoly a Kincla, který pro prvně jmenovaného skončil neúspěšně. Zajímavostí však bylo, že celých pět kol oba muži dominantně strávili na pletivu v oktagonu. "Hlavní zápas Kincl versus Vémola nebyl tak výkonnostně atraktivní. Některé duely, které mu předcházely, byly zcela jistě v rámci výkonu zápasníků zajímavější - nabídly komplexnější měření sil. Ale pokud se na to podíváme jiným úhlem pohledu, tak takticky to byl ze strany Kincla velice dobře zvládnutý zápas a Vémola za celých pět kol nepředvedl nic, než co se u něj dá očekávat. Bohužel to tedy působilo, že na ničem novém nezapracoval. To znamená, že tím, že nebyl komplexní, nepředvedl nic nového, nekonalo se žádné překvapení. Karlos ukázal pouze svůj klasický a nadrilovaný styl, tím se tak zjednodušeně dá říct, že si zápas prohrál sám, protože Kincl se na to připravil a neměl v takovém případě důvod dopustit se nějaké závažné chyby," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový trenér David Vyvážil ze slavného pražského MMA klubu Renegade Prague Gym.

V rozhovoru pro stanici A11, který bude odvysílán v premiéře 29. června, promluvil Vémola také o svých začátcích v Anglii, kdy se sám trochu hledal a vyzkoušel několik sportů, třeba řeckořímský zápas nebo klasickou kulturistiku. "Já jsem se zamiloval do kulturistiky a velmi jsem chtěl poznat, jak kluci v Anglii žijí a trénují. Nebyly tehdy takové možnosti a finance, ale můj známý tam jel na víkend kamionem, tak jsem mu řekl, jestli nemůžu jet s ním, a on souhlasil. Z jednoho víkendu se pak stalo 15 let, než jsem se nadobro vrátil zpět. Tak moc jsem se do toho londýnského života zamiloval," přiblížil zápasník, jehož manželkou je slovenská influencerka Lela Vémola.

Sportovec tělem i duší také promluvil o rozdílech, jak jeho pohledem MMA vnímá veřejnost v Anglii a v tuzemsku. "Angličané vás vždycky hrozně podporují, ale tady v Česku vás odborníci odepíšou ještě předtím, než se s někým utkáte. To je podle mě hrozná škoda," zdůraznil.

Málokdo přitom ví, že se za tvrdou skořápkou bojovníka skrývá vášnivý sběratel motýlů. "Já jsem sbíral motýly už od dětství. Dokonce jsem si dřív pěstoval housenky, abych měl doma krásného vychovaného motýla. Na tohle už teď nemám moc času, a navíc ta fauna a flora v Česku už není to, co bývala. Nyní jezdím po různých burzách a kupuji je. Pořád k tomu mám velký vztah," dodal Karlos Vémola, který má kromě sbírky motýlů ve svém Vémolandu také lvy, exotické ryby, žraloky a krokodýly a také byl před časem vyšetřován policií kvůli chovu mláděte tygra bílého.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: