V Číně panuje strach z druhé vlny, něco se tam opravdu děje, říká o tamních restrikcích Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2020

Poslední dny pro pevninskou Čínu znamenaly opět obezřetnost v souvislostí s COVID-19. V hlavním městě Pekingu se potvrdilo několik desítek případů nákazy. Začala se zvyšovat intenzita obav ze zásahu druhé vlny epidemie. Peking zavedl řadu restrikcí, na některé lokality uvalil karanténu. Epidemiolog Roman Prymula uvedl pro Život v Česku, že v nejlidnatější zemi světa se opravdu něco děje.

Peking v úterý omezil veřejnou dopravu směřující pryč z metropole a uzavřel další rezidenční čtvrti ve snaze zastavit šíření koronaviru. Byly uzavřeny i školy. Stalo se tak poté, co se od čtvrtka v čínském hlavním městě objevilo 106 nových případů. 

"Tam je velká obava z druhé vlny. Chtějí to zadusit hned v zárodku. Z reakce, kterou Čína podnikla, tak se dá vyčíst velká obava, aby se to tam nerozjelo," vysvětlil epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula, proč Čína kvůli údajnému nízkému počtu nakažených zavádí poměrně velké restrikce.

"Čísla, která čísla Čína uvádí, jsou těžko ověřitelná. Třeba ve Španělsku nejsou validní, tam se řada věcí netestovala. Ale pokud jde o číslu, která zvedla čísla z řádu jednotek, tak to ukazuje, že se tam opravdu něco děje, ale jaká je míra závažnosti, tak z toho se nedá usoudit," dodal Prymula.

Zavlečení z Evropy

Čínští epidemiologové tvrdí, že koronavirus se začal šířit na trhu Sin-fa-ti, kde se prodávají především ryby. Portál BBC uvedl, že virus se našel na krájecích prkýnkách, na nichž se porcovalo maso z dovezeného lososa. Došlo tak ke stažení ryby z obchodů.

Podle tamních odborníků je možné, že se vir do Pekingu dostal z Evropy. A panují obavy, že zavlečená nákaza se může bleskově šířit. Provincie na severovýchodu Liao-ning a na severu Chu-pej oznámily první případy spojené s pekingským tržištěm.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.