V kostele sv. Anežky České v Praze bude poslední rozloučení s Josefem Abrhámem. O tradici promluvila krátce před skonem jeho manželka

Josef Abrhám
Josef Abrhám
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2022

Poslední rozloučení s legendou české kinematografie Josefem Abrhámem, který zemřel 16. května ve věku 82 let, se uskuteční v pondělí v kostele sv. Anežky České v Praze na Spořilově. Mše začne ve 13 hodin a bude přístupná veřejnosti, kostel se otevře o hodinu dříve. Místa k sezení budou vyhrazená pro pozvané hosty. Pro ŽivotvČesku.cz jen pár měsíců před svým skonem v červnu 2021 o herci promluvila jeho manželka Libuše Šafránková (†68). "Prosinec utekl jako voda. Slavili jsme manželovy narozeniny, takže se přiznám, že třeba stromeček ještě vůbec nemáme," řekla redakci v prosinci 2020.

Očekává se, že posledního rozloučení se zúčastní širší veřejnost. Organizátoři uvádějí, že bude posílená autobusová linka 138 ze stanice metra Kačerov. Parkovat bude možné pod kostelem na Roztylském náměstí.

Odchod Josefa Abrháma vyvolal u veřejnosti silné emoce. Přátelé si připomínali herce ve spojitosti s jeho ženou Libuší Šafránkovou, se kterou tvořil velmi často filmovou dvojici. Herečka zemřela loni v červnu, poslední rozloučení se konalo ve stejném kostele - tedy kostele sv. Anežky České v Praze na Spořilově - jako se uskuteční s Josefem Abrhámem.

Půl roku před svým odchodem v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz herečka nechala nahlédnout do svého soukromí. Odpověděla na poměrně tradiční dotaz, zda bude sledovat s rodinou Čechy milovanou pohádku Tři oříšky pro Popelku (1973), ve které ztvárnila jednu z hlavních rolí.

"Vánoce budu trávit jako vždycky. Akorát to bude veselejší, protože máme víc dětí. Nejmladšímu jsou dva roky, staršímu tři, dalšímu je dvanáct a nejstaršímu pak čtrnáct let. Asi budeme celá rodina pohromadě. Prosinec utekl jako voda. Slavili jsme manželovy narozeniny, takže se přiznám, že třeba stromeček ještě vůbec nemáme. Každoročně dodržujeme všechny křesťanské tradice," řekla v prosinci 2020 Libuše Šafránková pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je už čtyřnásobnou babičkou.

Jejího manžela Josefa Abrháma proslavily role fešáků, svůdníků, lékařů nebo falešného vrchního, role humorné i vážné. Jeho nejvýraznější rolí z poslední doby byl kancléř ve filmovém debutu Václava Havla Odcházení z roku 2011.

Poslední měsíce svého života strávil Josef Abrhám u rodiny svého syna na Mělnicku. Dům na Spořilově, v němž žil s manželkou, přenechal koncem roku 2021 svému synovi.

Poslední snímky, které vznikly na pohřbu manželky, na nichž byl zachycen na invalidním vozíku, vypovídaly o zhoršujícím se zdravotním stavu herce. Převod majetku tak byl logickým krokem, který se běžně v rodinách dělá, aby nemuselo docházet v případě nejhoršího ke zdlouhavým dědickým řízením.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.