Reklama:

V lese ho nesbíráte. Hřib, který je zabiják rakoviny, najdete na každém rohu

Hřib žlučník
Hřib žlučník
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2020

Je neoblíbený, lidé ho nesbírají, ale přitom se řadí k houbám, které mají doslova zázračné účinky. Jde o hřib žlučník, který je přesnou kopií »praváka«. I když jeho požití může pokrm dost zkazit, pokud jde o jeho léčebné účinky, jde o »zabijáka« rakoviny.

Reklama:

Kdo zná vlastnosti hořčáka, moc dobře ví, že je rychlou pomocí při žaludečních nevolnostech či dokonce při průjmu. Dá se tak zařadit do domácí lékárničky. Hořčák stačí usušit a rozdrtit nebo rozemlít. Po polknutí byť malého množství prášku je chuť výrazně hořká, lze ale práškem naplnit želatinové kapsle, které se dají koupit v lékárně.

Podle dřívějších zpráv se hořčák prý vykupoval v 80. letech v SRN pro farmaceutické firmy. Studie na myších dokazují, že hořčák má silné protirakovinné účinky. Obsahuje látky, které dokáží potlačit množení zákeřných buněk.

Reklama:

"Je to houba jedlá, hořká. Traduje se, že má protirakovinné účinky. A domnívám se, že to je i pravda. Nevíme ale, jak moc velké," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Najdete ho většinou od června do září, a to zejména v jehličnatých lesích. Má tmavě síťovaný třeň (nohu), narůžovělé rourky na spodu klobouku a v místech, kde se ho dotýkáte, zrůžoví. Také ho poznáte podle hořké chuti, když do něj kousnete.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: