V létě by místo respirátorů mohly být znovu ve hře roušky, oznámil Adam Vojtěch. Je to kompromis, myslí si Roman Prymula

Profimedia
Epidemiolog Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 9. 6. 2021

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) předpokládá, že od 1. července budou lidem v MHD a v obchodech stačit pouze chirurgické roušky místo respirátorů. Podmínkou pro toto zmírnění pravidel je další zklidňování epidemie koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa a někdejšího ministra zdravotnictví jde o opatření, které je kompromisem mezi počasím a zhoršeným dýcháním v respirátorech. "Že by to ale bylo dostatečné třeba na indickou mutaci, to asi ne," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula (57).

Povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest v Česku platí od 25. února. Za předpokladu, že nedojde ke zhoršení epidemické situace, se lidé v obchodech či hromadné dopravě budou moci vrátit k chirurgickým rouškám, které jsou tenčí a nejsou tak přiléhavé, tedy oproti respirátorům jsou lepší k dýchání v teplém až tropickém počasí.

"Pokud jde o MHD a nákupní centra, uvažujeme, že by byla povinnost zachovat pouze chirurgické roušky, nikoli respirátory," řekl Adam Vojtěch pro Českou televizi. Před zavedením opatření bude přihlížet bude k několika parametrům, a to incidenci, relativní pozitivitě testů či výskytu mutací.

"Je to nějaký kompromis mezi letním počasím a tím, že v respirátorech se v takovém počasí samozřejmě hůře dýchá. Z tohoto hlediska tomu rozumím. Že by to ale bylo dostatečné třeba na indickou mutaci, to asi ne. Nicméně vzhledem k tomu letnímu období a nižšímu riziku přenosu jde o opatření, které je asi pochopitelné," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Odborníci se s přicházejícím létem a sezónou dovolených obávají, že budou do Česka zavlečeny nakažlivější a rychleji se šířící mutace, jakou je například právě ta indická. Zároveň ale letní počasí nedá viru k šíření tolik prostoru, jako zimní či podzimní.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (68) se v úterý před zahájením summitu Severoatlant...

"Z roušek na respirátor jsme přecházeli proto, že šíření mutací bylo mnohem agresivnější, než původní varianta koronaviru," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který výměnu respirátorů za roušky nekritizuje, vidí v ní ovšem nevýhodu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu