V létě do zahraničí? S potvrzením o bezinfekčnosti nejspíš ano, říká ministr Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Foto: wikipedia.org
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2020

V létě by Češi mohli vycestovat do zahraničí, potřeba k tomu bude zřejmě jenom potvrzení o bezinfekčnosti, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten už před týdnem prohlásil, že od července chce otevřít hranice se všemi sousedními zeměmi.

Petříčkův resort nejvíc pokročil v jednání se Slovenskem a Rakouskem, nejsložitější podle něj bude dohoda s Polskem. O Německu ještě nemluvil.

Nevyloučil, že po návratu z těchto zemí nebude zapotřebí test na koronavirus. "S našimi sousedy o takových věcech hovoříme, ale ještě to není stoprocentní. Věřím, že po jednáních, která budeme v následujících týdnech vést s kolegy ve vládě i s našimi partnery za hranicemi, budeme mít během května větší jistotu, že od 1. července dovolená v Tatrách nebo Alpách bude možná," řekl webu iDNES.cz.

Bezinfekčnost

Česko jedná i s Chorvatskem, mezi zeměmi by mohli vzniknout pozemní i vzdušný koridor. Stačit by přitom mohlo potvrzení o bezinfekčnosti.

"Padají různé návrhy jako je pas bezinfekčnosti. To jsem zaznamenal ze strany Chorvatska. My jsme zase navrhovali, aby uznávání testů bezinfekčnosti bylo plošné, abychom nenaráželi při hraničních kontrolách na problémy. Ale také se bavíme o tom, jak upravovat vnitrostátní opatření," dodal Petříček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.