V neděli si o hodinu přispíme. Lidé změnu času pocítí hned ráno, říká meteoroložka. Popsala, pro koho bude zátěžová

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2021

Už v neděli 31. října dojde ke změně času z letního na zimní. Hodiny se posunou ze 3:00 na 2:00. Posun času byl v posledních letech hojně diskutovaným tématem, především pak jeho zrušení, vlivem pandemie ale byla jednání odsunuta. "Změnu času na zimní, který je pro nás vlastně přirozený, zřejmě každý pocítí hned ráno," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a popsala, jak se na lidech posun podepíše.

Podle plánu Evropské komise měly změny času už v letošním roce skončit, evropské země chtěly najít shodu v tom, který z časů zůstane zachován celoročně. Vlivem pandemie koronaviru byla ovšem jednání na toto téma odsunuta na neurčito, a proto se letos a zřejmě ani v následujícím roce přetáčení ručiček na hodinkách nezbavíme. K nejbližší změně času dojde už o víkendu, konkrétně během posledního říjnového dne.

V neděli, 31. října, se čas vrátí ze 3:00 na 2:00. "Poslední říjnový víkend přinese změnu letního času na zimní. V noci ze soboty na neděli si proto ve 3 hodiny přesuneme malou ručičku na hodinách na 2 hodiny," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že vliv posunu času bude pro mnohé citelný už po probuzení.

"Změnu času na zimní, který je pro nás vlastně přirozený, zřejmě každý pocítí hned ráno. Mnohým bude kručet v břiše. Hůře než my na tom budou ale hospodářská zvířata, ta si půst odůvodnit nedovedou. Pro starší lidi, zejména chronicky nemocné, kteří užívají pravidelně léky, je den se změnou času ještě náročnější. Ale také pro ty, kteří právě mají pravidelně užívat antibiotika," vysvětlila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz, jaký vliv bude mít změna času nejen na lidi.

Letní čas každoročně končí s poslední říjnovou nedělí, toto uspořádání platí od roku 1996, do té doby zimní čas platil už od poslední zářijové neděle. Úplně prvotním důvodem ke změnám času je především úspora energie.

"Velkým impulsem pro zavedení letního času u nás byl silný několikatýdenní mráz na začátku roku 1979. Kvůli silným mrazům byly nejen uhelné prázdniny, ale vypadávaly dodávky energie, která se dala díky tomu, že bude večer o hodinu déle světlo, ušetřit," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.