V Orlických horách byl zachycen vlk. Spatřit ho není nemožné, ale rozhodně to je ojedinělé, tvrdí odborník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2020

Vlci patří mezi plachá zvířata a zahlédnout je může být raritní zážitek. Vlčí hlídky v oblasti Orlických hor v předchozích měsících zaznamenaly mnoho stop vedoucích k závěru, že se v oblasti nachází minimálně jeden vlk. Domněnky potvrdily noční záběry z fotopasti. Pro ŽivotvČesku.cz odborník objasnil, co jeho výskyt znamená a zda je toto zvíře pro člověka nebezpečné.

Výskyt vlků se považuje za velkou vzácnost. Tyto šelmy žijí ve smečkách a stejně tak i loví. Zákon o ochraně přírody a krajiny zařazuje vlka do kategorie kriticky ohrožené skupiny zvířat. "Vlci patří mezi chráněné druhy, ale jejich populace v posledních letech celkem roste. Výskyt v Orlických horách byl otázkou času, protože na Broumovsku už máme smečky několik let, což je nedaleko. Měli jsme pobytové znaky vlka jako trus a podobně, což nasvědčovalo tomu, že se tam občas objevoval. Ale nyní nálezů přibylo a podařilo se ho zdokumentovat i na fotopast. Mohl být tam být minimálně jeden teritoriální jedinec," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie Mendelovy univerzity v Brně.

Jako každé zvíře má i vlk své charakteristické znaky a pro člověka údajně není nějakým velkým ohrožením. "Vlk je v přírodě vrcholový predátor. Živí se hlavně divoce žijícími kopytníky, jeleny, srnci a divokými prasaty. Člověk není jeho kořist, nám se spíš vyhýbá. Ta pozorování jsou poměrně vzácná. Spatřit vlka není nemožné, ale rozhodně to je ojedinělé i kvůli jeho relativně malé hustotě. Vlci mají velká teritoria, která obývají. Jsou to stovky čtverečných kilometrů," vysvětlil Miroslav Kutal pro ŽivotvČesku.cz.

Lidé mají občas o těchto zvířatech fantastické představy na základě bájí a pověstí. Ale ve skutečnosti jsou útoky vlka na člověka, natož jeho zabití, opravdu zcela výjimečné. "Případy agresivního chování vlka jsou v Evropě zdokumentovány hodně vzácně nebo vůbec. Může dojít k tomu, že je to zvíře zvědavé, zvláště mladí jedinci. Člověka si třeba mohou nějakou dobu z dálky prohlížet. Pokud tam ale nedošlo k nějaké habituaci, že by to zvíře bylo navyklé na člověka, například u něj vyhledávalo potravu, tak nedochází k tomu, že by mělo tendenci se k němu přibližovat nebo útočit. Případ zabití člověka vlkem je někdy ze 70. let ze Španělska, to byl zcela výjimečný případ," řekl akademický pracovník a odborník na šelmy pro ŽivotvČesku.cz.

Pro někoho ale výskyt vlka může představovat problém."Jediný konflikt s vlky je v souvislosti s útoky na hospodářská zvířata – ovce, kozy, případně telata. Chovatelé s tím samozřejmě mají potíže a musí zlepšovat ochranná opatření," dodal Kutal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.