V pondělí 28. září je státní svátek. Ve velkých obchodech nenakoupíte, menší vás zachrání

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2020

Prodloužený víkend neznamená pouze více času na odpočinek, ale také přináší otázky, jak budou otevřeny obchody. Den české státnosti připadá na pondělí 28. září. Můžete si nakoupit ve vašem oblíbeném supermarketu, nebo velké obchody budou mít zavřeno? Připravili jsme pro vás přehled, jak bude mít otevřeno Billa, COOP, Albert, Tesco, Globus, Lidl či Kaufland.

A rovnou vám prozradíme, že možná vám trn z paty vytrhne večerka na rohu ulice či otevřená čerpací stanice. 

V České republice platí zákon, který 28. září posílá na »červený« seznam. Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních musí mít zavřeno. Stejná situace je také 28. října, 8. května, na Nový rok a na Velikonoční pondělí. Na vánoční svátky (25. a 26. prosince) budou mít supermarkety zavřeno, na Štědrý den ale mohou mít otevřeno do 12 hodin. 

Lidl, Globus, Kaufland či Penny Market v pondělí neotevřou. Zavřeno budou mít i velké supermarkety Albertu, Billy a Tesca. Jenže tady se přeci jen najdou výjimky. Pokud máte v blízkosti Albert menší než zmíněných 200 metrů, nakoupíte si zde. Stejně tak COOP do 200 metrů čtverečních může být otevřen. 

Také maličká pobočka Tesca do 200 metrů může mít otevřeno, nebo známá Žabka.

"Velké obchody Tesco budou v pondělí uzavřeny, ale všechny prodejny Žabka naopak budou otevřené," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Václav Koukolíček.

Zavřeno bude mít určitě velká Billa nad 200 metrů čtverečních,  ale malá Billa stop & shop na čerpacích stanicích bude otevřena. Večerky, čerpací stanice a obchody soukromníků mohou mít otevřeno. Takže čerstvé pečivo seženete u oblíbených Asiatů, v soukromé pekárně nebo v soukromém řeznictví.        

Co je Den vzniku samostatného československého státu:

Je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 28. října. Je daný § 1 zákona číslo 245/2000 Sb. Slaví se jako připomenutí výročí 28. října 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.