V pondělí rozvolní zahrádky: Školství mělo být prioritou, ale alkohol je důležitější, je v šoku Milan Kubek

Profimedia
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 16. 5. 2021

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie. "Já se špatně smiřuju s tím, že dříve si mohu zajít do hospody, než je celé školství zpět v plnohodnotném systému, to mi přijde nenormální," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Posedět na restauračních zahrádkách budou moci lidé, kteří v posledních sedmi dnech podstoupili profesionálně provedený PCR test nebo nejdéle před 72 hodinami antigenní test. Platné bude potvrzení zaměstnavatele o podrobení se testu v práci, dále čestné prohlášení, respektive čestné prohlášení zákonného zástupce o podstoupení testu ve škole. Schválený antigenní test určený pro samotestování bude možné provést i na místě.

Na zahrádkách budou muset být mezi stoly rozestupy alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost bude muset být i od okolí, například chodníku. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti.

"Každé rozvolnění je riziko. A minimálně to způsobí to, že zlepšování vývoje epidemie se bude zpomalovat. Já se špatně smiřuju s tím, že dříve si mohu zajít do hospody, než je celé školství zpět v plnohodnotném systému, to mi přijde nenormální. My jsme dlouho dobu slyšeli, jak školství je prioritou, jak děti jsou prioritou, ale alkohol je důležitější. Mě to dost mrzí. Prioritně se kvůli tomu očkovali učitelé, děti nebyly ve školách měsíce. Nemá to žádnou logiku. Stejně nemá logiku, že tu nebude žádná kontrola. Nerozumím tomu, proč by hospodský neměl kontrolovat, jestli host splňuje podmínky, naopak měl by to mít jako povinnost stejně jako nesmí nalévat mladistvým, stejně jako hlídá, aby se mu v podniku nekouřilo. Stejně to je u testů. Pokud nebude kontrola, lidé to brzy přestanou dodržovat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek svůj pohled na pondělní rozvolnění restauračních zahrádek. Stravovací zařízení vláda naposledy zavřela 18. prosince. Občerstvení mohou od té doby prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz.

Žáci základních škol se začali vracet do škol v pondělí 12. dubna, kdy se zpřístupnil první stupeň základních škol. 3. května se do škol vrátili žáci druhého stupně, a to hned v několika krajích. A od 17. května má postupně skončit rotační výuka. Samozřejmostí při postupném otevírání škol je nadále testování žáků.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) ve středu uvedl, že lidé by neměli podléh...

Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování i na druhém stupni základních škol v celém Česku. Zároveň by začala i výuka na všech středních školách bez střídání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu