V Praze začíná komunitní přenos. Stačí jeden stupeň a budou roušky povinné ve školách, míní Roman Prymula

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2020

Na semaforu pro Prahu, který signalizuje stav v souvislosti s počtem nakažených koronavirem, se rozsvítila oranžová barva. Jde o druhý stupeň rizika nákazy, ve kterém je vymezen stupeň včasné výstrahy. Podle epidemiologa Romana Prymuly už stačí jen málo, aby pro Prahu byla platná povinnost nosit roušky ve školách ve společných prostorách.

"Praha je v tuto chvíli na tom nejhůře. Je to lokalita, kde už začíná komunitní přenos. Zhruba u 30 procent osob se už nepodaří vytrasovat kontakty, nikoliv, že by na to nebyla kapacita, ale tím, že nelze zjistit, kde se nakazili, což je logicky problém, a to je i důvod, proč je Praha přeřazena do rizikovější kategorie," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, jak si hlavní město aktuálně stojí.

Dobré zatím je, že po klinické stránce je agresivita viru v přijatelných hodnotách a není zatížen zdravotnický systém.

"Pokud jde o opatření, tak to se dramaticky nemění oproti zelené. V tuto chvíli jde o doporučení nosit roušky ve školách, ve veřejných prostorách, ale neplatí zatím povinnost," zdůraznil uznávaný epidemiolog.

Podle semaforu, který vypracovalo ministerstvo zdravotnictví je situace taková, že Prahu dělí jen kousek od toho, aby roušky ve školách byly povinné v rámci společných prostor.

"Pokud se Praha, v případě, že zůstane v oranžové barvě, podle semaforu posune z pětky na šestku ve stupni včasné výstrahy, už v ten moment budou ve školách mimo třídy roušky povinné," dodal pro ŽivotvČesku.cz vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.