V pražské MHD se znovu zavedou roušky. Podle hlavní hygieničky Jágrové se čeká na teplotní ochlazení

Někteří lidé roušky v pražském metru neřeší
Někteří lidé roušky v pražském metru neřeší
Foto: ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2020

Po jednání bezpečnostní rady hlavního města, kterou svolal primátor Zdeněk Hřib, pražská hygienička Zdeňka Jágrová upozornila, že se v září vrátí povinnost nosit roušky v celé MHD. V tuto chvíli se jen čeká, až se teplotně ochladí.

Rada, která se sešla ve čtvrtek v 10:30, kromě vyhodnocení situace řešila také vládní semafor.

Praha podle primátora Hřiba má nižší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel než řada okresů, nemá vyšší podíl komunitního šíření ani více hospitalizovaných, proto nerozumí tomu, proč by Praha jako jediný region v zemi měla být umístěna ve žlutém stupni.

Podle ředitelky pražské Hygienické stanice Zdeňky Jágrové se zatím podařilo růst nakažených koronavirem v hlavním městě snížit. Kvůli efektivnější ochraně je možné, že se vrátí povinnost nosit roušky v MHD. "Počítáme s tím, že roušky rozšíříme i na autobusy a tramvaje hned, jak to klimatické podmínky dovolí,“ uvedla Jágrová s tím, že k tomu může dojít na začátku září.

Dodala také, že s vedením Prahy situaci s šířením koronaviru ve městě vyhodnotí opět v pondělí. Nevyloučila, že přistoupí k opětovnému zavedení nošení roušek ve veřejných prostorách.

Hřib dále uvedl, že Praha je z pohledu zásob ochranných pomůcek připravena. „Celkem máme v Praze zásoby na jeden měsíc, přesně podle instrukcí krajům, které jsme dostali od ministerstva zdravotnictví,“ uvedl primátor. Město má podle něj 800 tisíc jednorázových ústenek, 300 tisíc respirátorů FFP2, 50 tisíc litrů dezinfekce, skoro milion jednorázových rukavic a další desítky tisíc ochranných oděvů - návleků, brýlí, štítů, ochranných obleků, polomasek, ručně šitých roušek a podobně. Stavy zdravotnického materiálu se průběžně doplňují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.