Dlouhodobá předpověď: V příštích dnech se letních teplot nedočkáme. Neděle: ČHMÚ varuje před vydatným deštěm

Česko čeká nadprůměrné léto.
Česko čeká nadprůměrné léto.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2020

Poslední květnový víkend se nese v duchu zatažené oblohy, přeháněk a nižších teplot. Zatímco v minulých dvou letech už meteorologové v této době naměřili tropické teploty, letos si na léto musíme ještě počkat. Meteoroložka Dagmar Honsová popsala i to, jaké počasí nás pravděpodobně čeká o letních prázdninách. Na série tropických dnů můžeme zřejmě zapomenout. V neděli se i přes příznivé počasí očekává vydatný déšť. Od nedělní 9 hodiny ranní až do pondělního rána platí pro některé oblasti povodňová bdělost.

Teplot nad 25 stupňů si v příštím týdnu užijeme zřejmě jen ve čtvrtek a v pátek, o víkendu se má opět zatáhnout a čekají nás i srážky a bouřky.

Po dvou posledních létech, kdy už v červnu Česko sužovala tropická vedra, to vypadá, že letos bude léto teplotně umírněnější. I když by měly být nadcházející tři měsíce teplotně nadprůměrné, sérii tropických dnů, jako v předchozích letech zřejmě nezažijeme.

Léto bude nadprůměrné

"Sezónní modely stále vypočítávají letošní léto jako teplotně nadprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem, který je 20 °C. Nicméně odchylka by se měla pohybovat někde mezi 0,5 až 1 °C. To znamená, že teploty blížící se 40 °C a jeden tropický den za druhým, jako v posledních dvou létech, se zřejmě letos opakovat nebudou," vysvětlila pro ŽvČ Honsová.

Méně horkých dnů znamená dobrou zprávu pro vodohospodáře. "Nebude tak vysoký výpar a voda, která spadne, by měla v půdě vydržet," popsala meteoroložka. I tak to s vodou nebude přes léto úplně růžové. Následující tři měsíce budou totiž zřejmě srážkově slabě podprůměrné.

V neděli se ale obloha nad celým Českem zatáhne a čeká nás deštivé počasí. Vydatný déšť zamíří zejména nad Moravskoslezský kraj. Pro nejvýchodnější cíp republiky vydal hydrometeorologický ústav výstrahu. Hrozí v některých lokalitách záplavy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.