V prostějovském babyboxu ležela holčička. Zakladatel schránek na nechtěné děti řekl, co udělala matka

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 8. 2021

Do babyboxu prostějovské nemocnice někdo odložil novorozenou holčičku. Jde o první dítě od roku 2013, které se v místním babyboxu objevilo. "Podle toho, jak bylo o miminko postaráno, tak odhaduji, že šlo o zkušenou matku, která nerodila poprvé," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zakladatel českých babyboxů Ludvík Hess (74).

"Je to 223. dítě v českých babyboxech, deváté letošní. Jedná se o jednodenního novorozence. Holčička dostala jméno Barbora, pupečník měla podvázaný gumičkou do vlasů. Matka se o dítě postarala relativně dobře. Podle mého názoru to nebyla prvorodička. Holčička měla na sobě bílé šatičky a čepičku, kterou zřejmě podědila po sourozenci," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ludvík Hess. Podle informací z nemocnice miminko váží 2700 gramů a měří 48 centimetrů.

V Olomouckém kraji jde od června o druhé odložené dítě, 11. června do babyboxu v šumperské nemocnici někdo odložil čtyřměsíčního zdravého chlapce. Dítě bylo v pořádku a mělo u sebe i rodný list. Chlapeček byl podle zástupců nemocnice v pořádku, jeho osud poté řešili sociální pracovníci.

Okouzlující moderátorka a mistryně světa v biatlonu Gabriela Soukalová (31) se už v září stane maminkou. Do té doby si přála, aby její přítel Miloš vyladil společné bydlení. To, co mělo být lehkou úpravou, se rychle přetavilo v kompletní rekonstrukci. Z Miloše se tak stal na tři měsíce projektant i stavitel a některé dny pracoval až do půlnoci. "Nejkrizovějším momentem byla situace, kdy jsem stál v totálně rozkopaném bytě. Tehdy jsem se fakt lekl, co čeho jsem se to vlastně pustil," řekl už se smíchem pro ŽivotvČesku.cz sympatický partner legendární biatlonistky. Jeho osudová žena se zároveň v úterý večer rozloučila s diváky pořadu Showtime a odchází na mateřskou dovolenou.

Do babyboxu nemocnice v Neratovicích na Mělnicku v sobotu odpoledne někdo odložil novoroze...

V celém Česku bylo do babyboxů uloženo dosud 102 chlapců a 121 dívek. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.