V průměru si čistí Češi zuby asi 46 vteřin denně. Jsme země mezi Německem a Ukrajinou, hodnotí Roman Šmucler dentální návyky v tuzemsku

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2023

V případě, že chce člověk získat kvalitní informace ohledně zubů a dentální hygieny, je ideální se dotázat toho nejpovolanějšího. Tím je prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (53). Pro redakci ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník poskytl odpověď, jak jsou na tom Češi ohledně dentální péče. Z jeho slov vyplynulo, že česká populace má poměrně velké hygienické rezervy, pokud jde o chrup, a je stále na čem pracovat.

Přes 82 procent obyvatel má zubního lékaře na pojišťovnu a dochází na preventivní prohlídky, další dvě procenta chodí jen s akutními potížemi. Zhruba desetina lidí si zubní péči sama hradí. Bez systematické zubní péče je podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera asi 600 tisíc lidí. Řekl to na dnešní tiskové konferenci komory.

Pokud jde pak o hodnocení Čechů v rámci jejich návyků v souvislosti s dentální péčí, situace se zlepšila, ale stále to lidově řečeno »není ono«.

"My jsme taková země mezi Německem a Ukrajinou. To znamená, že Němci spotřebují šest kartáčků ročně a čistí si zuby dvě minuty denně v průměru, jak mají, a kazy už skoro nemají. A pak jsme my, když jsem přišel na Českou stomatologickou komoru, tak Čechovi stačilo 0,9 kartáčku na rok v průměru, takže kartáček mu stačil na déle než rok. Oproti tomu, kdy já si je měním, tak jsou de facto lidé, kteří kartáček ani nevlastní. Teď se to ale poměrně dost zlepšilo, kdy už vlastníme 1,8 kartáčku na rok v průměru. Zuby si čistíme 46 vteřin denně v průměru podle nějaké nedávné studie, takže my si je čistíme přibližně poloviční čas než Němci a kartáček nám vystačí třikrát tak dlouho, takže ho máme trošku ožužlanej," uvedl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz se svým typickým humorem.

Český systém podle něj vychází z rakouského modelu, který ale umožňuje pacientům, aby si platili rozdíl mezi hrazenou a jimi požadovanou péčí. Přesto jsou ale podle Šmuclera přímé platby Čechů za zubní péči jedny z nejnižších v Evropě, asi 80 dolarů ročně, tedy zhruba 1770 korun. Řešením ale podle něj není ani úplné zrušení plateb péče z pojištění, přestože ve Švýcarsku vedlo ke zlepšení péče o zuby. Naopak v Řecku vedlo k zanedbávání péče a lidé si často nechali raději zuby vytrhat.

Celosvětově se podle něj stomatologie stává péčí hlavně o chudší lidi. "Šedesát procent kazů má 20 procent populace, která má méně než jedno procento peněz," dodal Roman Šmucler s tím, že pokud se ale lidé starají o své zuby, žijí průměrně až o dva roky déle.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.