V restauraci u stolu budete s rouškou, popsal Adam Vojtěch a řekl, kdy je Češi sundají

Adam Vojtěch
Adam Vojtěch
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 4. 2020

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se Česko vyrovnává s epidemií koronaviru velmi obstojně. Sám si pochvaluje přijatá opatření a následná rozvolnění. Zdůvodnil současné rozvolnění restrikcí tím, že ekonomika se musí vrátit zpět do normálu. Vojtěch ale v rozhovoru, který poskytl Novinkám.cz promluvil i o tom, kdy by mohlo skončit nošení roušek.

Ministr zdravotnictví s ohledem na minulý dny upozornil, že po rouškách byla enormní poptávka mezi lidmi, dnes by už je lidé chtěli odložit. Zároveň upozornil, že vyhráno není, virus mezi lidmi stále je. Podle toho si dokáže představit, že lidé budou i v restauraci ochranu úst a nosu využívat.

"Je možné, že zavedeme, že po dobu, kdy člověk konzumuje jídlo nebo pití, tak ji může sundat, ale pak by si ji měl nasadit. Bude ji mít stále na krku a bude si ji nasazovat, pokud bude v přímém kontaktu s druhou osobou," upřesnil ministr zdravotnictví.

Roušky sundáme

Roušky podle něj nesundáme dříve než za dva měsíce. "Ještě na začátku března byla po rouškách obrovská poptávka a nyní, zdá se, by je chtěli všichni sundat. Ale já si myslím, že to není dobrý nápad. Jsem přesvědčen o tom, že povinnost nošení roušek, ve které byla ČR průkopníkem, bylo efektivní opatření. Stále ještě nemáme vyhráno, virus se mezi námi pohybuje," zdůraznil Adam Vojtěch a pokračoval o tom, jaký scénář bude pro nošení roušek.

"Roušky jako takové by měly být ještě minimálně dva měsíce povinné. Samozřejmě s výjimkami, jako jsme to učinili u dětí s autismem. Mohou se týkat i výkonných umělců, kterým to samozřejmě vadí, když chtějí točit filmy. Umím si představit, že potom uděláme rozlišení v tom, jestli se člověk pohybuje v uzavřeném prostoru nebo venku, ale do června by ta povinnost platit měla," dodal Adam.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.