V roce 2023 nezaměstnanost mírně vzroste. Práce bude, pro řadu lidí ale neuspokojivá, uvedl ekonom

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Se svolením Lukáše Kovandy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 12. 2022

Hospodářský vývoj následujících let by neměl mít výrazný vliv na míru nezaměstnanosti, kterou má nyní Česko nejnižší v Evropské unii. V příštím roce podle výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí jeho účastníci očekávají její zvýšení na 2,9 procenta z letošních 2,5 procenta. Do roku 2025 by se ale měla nezaměstnanost opět snížit na 2,6 procenta. Jde ale o průzkum. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se může míra nezaměstnanosti v dalším roce dostat až na hladinu pěti procent, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

"Domácnosti se i v příštím roce budou potýkat s dopady vysoké inflace, jejich reálná spotřeba by tak mohla klesnout o 0,8 procenta. Dynamika vládní spotřeby by měla zůstat na téměř stejné úrovni jako v roce 2022, růst investic by však měl výrazně zvolnit," uvádí materiál, který si nechalo vypracovat ministerstvo financí a redakce ŽivotvČesku.cz ho má k dispozici. Hlavním tahounem ekonomiky podle něj příští rok bude zahraniční poptávka.

Ohledně míry nezaměstnanosti je ekonom Lukáš Kovanda mírně skeptický. Neznamená to však, že by práce nebyla. "Do konce roku se v rámci nezaměstnanosti nic dramatického nestane. Proces, kterým je míra nezaměstnanosti, se odehrává v delším časovém úseku. Ale je možné, že roce 2023 vyskočí na úroveň někam okolo pěti procent," odhadl pro ŽivotvČesku.cz.

"Pokud se míra nezaměstnanosti zvýší, tak to nebude ani tak o tom, že by se lidé ocitli bez možnosti mít práci, ale spíše nebudou moci najít adekvátní. V současnosti počet volných pracovních míst převyšuje počet uchazečů," dodal odborník v ekonomické oblasti.

Samotné ministerstvo financí v listopadové prognóze očekává v příštím roce pokles HDP o 0,2 procenta po letošním růstu 2,4 procenta. Zároveň úřad čeká, že inflace příští rok klesne na 9,5 procenta z letošních 15 procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.