V talentových soutěžích se mnozí chtějí jen ukázat. Rádi se díváme na někoho, kdo je horší než my sami, říká sociolog

Porota pěvecké soutěže SuperStar
Porota pěvecké soutěže SuperStar
Foto: Se svolením TV Nova
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2021

V září začalo období, kdy se na obrazovku vrátily oblíbené televizní talentové soutěže. Diváci v nich mohou sledovat nejen nesmírně nadané soutěžící, ale také takové, které porotci bez zaváhání pošlou domů. Takoví lidé si nutně nemusí myslet, že mají skutečně talent. "Možná jim stačí jen to, že jsou vidět a nějakým způsobem se ukážou. Takovou potřebu má mnoho z nás," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář. Vysvětlil také, proč diváky baví sledovat právě soutěžící, kteří nepodají zrovna nejlepší výkon a s úspěchem se nesetkají.

Kvůli pandemii koronaviru byly odloženy castingy na oblíbené televizní soutěže, v nichž je hlavní úlohou soutěžících předvést co nejlepší výkon, postoupit a v tom nejlepším případě i vyhrát. Nad některými vystoupeními ovšem kroutí hlavami nejen porota, ale i diváci - v každém dílu se obvykle objeví alespoň jeden soutěžící, jehož naděje na postup zmizí jako pára nad hrncem hned během prvních pár sekund.

Do soutěží se nutně nehlásí jen skutečně talentovaní lidé, nebo takoví, kteří si myslí, že nadání mají. "Oni si nemusí myslet, že jsou talentovaní. Možná jim stačí jen to, že jsou vidět a nějakým způsobem se ukážou. Takovou potřebu má mnoho z nás a ta potřeba není spojená s potřebou říkat, že jsem mistr. Může se stát, že se lidé chtějí ukázat, i když ví, že žádnými mistry nejsou," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

Pěvecká soutěž SuperStar mívala v předchozích letech i hvězdnou pěchotu, kam se umisťovali ti zcela nejhorší zpěváci, kteří přišli na casting. Přestože hvězdná pěchota už oficiálně neexistuje, ne úplně zdatní soutěžící se stále zúčastňují a co víc, jejich vystoupení diváky u obrazovek velmi baví. Podle sociologa je důvod jasný.

"Každý chceme být vidět a lidé chtějí vidět někoho, kdo jim je podobný. Takový exot bych klidně mohl být já, vy a vlastně kdokoliv, koho potkáme. My se velice rádi díváme na někoho, kdo je z našeho úhlu pohledu o něco horší než my sami. Díky tomu takoví performeři naplňují diváckou potřebu, jsou to vlastně celebrity naopak," dodal Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.