V těchto místech strávil Josef Abrhám dětství. Jeho rodina vlastnila obrovský majetek. Promluvil starosta města

Cihelna v Kunovicích
Cihelna v Kunovicích
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2021

Když se vysloví název města Kunovice, tak někteří si vzpomenou, že s nimi má herec Josef Abrhám (81) spojený život. Jeho dědeček tam vlastnil cihelnu. Navíc herecký velikán tam prožil své dětství. Dříve se mluvilo o tom, že jeho podnikatelské aktivity, které se údajně mají týkat rodinné cihelny, ho zadlužily. Jenže pravda je zcela jiná. "Víte, Kunovice mám hrozně rád a vždy se sem s chutí vracím. Je v tom kus mého života, rád vzpomínám, jak jsem tady jezdil na kole do školy. Je mi moc líto, že se nepodařilo pokračovat v tradici mé rodiny," řekl před lety redaktorovi portálu ŽivotvČesku.cz Josef Abrhám. Aktuálně o cihelně promluvil starosta Kunovic Pavel Vardan.

Psal se rok 1948, když komunistický režim zabavil rodinný majetek, tedy kunovickou cihelnu. "Děda tam tehdy nechal litry potu a pak o vše jako mávnutím proutku přišel,“ popsal Josef Abrhám redaktorovi, jak jeho rodině znárodnili majetek.

Majetek herci vrátili až v roce 1993. V roce 2002 ale byla fabrika poslána do konkurzního řízení. V té době některá média uveřejnila nepravdivé články, které z Josefa Abrháma udělaly zadluženého člověka. "Nakonec pozemek i s cihelnou odkoupila belgická firma,“ řekl herec, kterého si lidé zamilovali ve snímcích jako Vrchní, prchni či Obsluhoval jsem anglického krále.

"Je škoda, že se mi nepodařilo pokračovat v rodinné tradici, ale život mi předurčil jinou cestu," uvedl herec, kterého podpořila i manželka. "Rádi na Kunovice vzpomínáme, ale s cihelnou už dlouhá léta nemáme nic společného," řekla redaktorovi portálu ŽivotvČesku.cz Libuška Šafránková již dříve před svou náhlou smrtí.

Zpěvák Jan Bendig (27) se svým partnerem Lukášem Rejmonem (35) se přestěhovali před více než rokem z centra metropole za Prahu. Parádní domek pořídil zpěvák především kvůli psům, kterým bylo v žižkovském bytě těsno. Za sousedku má teď navíc starou známou, a to zpěvačku Moniku Bagárovou (26), se kterou se pravidelně navštěvují. "Hodně si bydlení užíváme, jen drobný problém máme se sousedy," řekl pro ŽivotvČesku.cz charismatický zpěvák.

Dodnes všichni na Josefa Abrháma v Kunovicích vzpomínají jen v tom nejlepším. Aby také ne, když cihelna dávala práci zhruba 200 lidem z okolí.

"Před nedávnem jsem si připomínali jeho narozeniny výstavou fotografií o rodinně Abrhámových. Výstava byla velmi navštěvovaná a lidé vzpomínají na celou rodinu i na předchozí fungování cihelny ve velmi dobrém. Cihelnu už vlastní jiná společnost a nevyvíjí činnost," řekl pro ŽivotvČesku.cz starosta Kunovic Pavel Vardan.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu