V těchto místech strávil Josef Abrhám dětství. Jeho rodina vlastnila obrovský majetek. Promluvil starosta města

Cihelna v Kunovicích
Cihelna v Kunovicích
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2021

Když se vysloví název města Kunovice, tak někteří si vzpomenou, že s nimi má herec Josef Abrhám (81) spojený život. Jeho dědeček tam vlastnil cihelnu. Navíc herecký velikán tam prožil své dětství. Dříve se mluvilo o tom, že jeho podnikatelské aktivity, které se údajně mají týkat rodinné cihelny, ho zadlužily. Jenže pravda je zcela jiná. "Víte, Kunovice mám hrozně rád a vždy se sem s chutí vracím. Je v tom kus mého života, rád vzpomínám, jak jsem tady jezdil na kole do školy. Je mi moc líto, že se nepodařilo pokračovat v tradici mé rodiny," řekl před lety redaktorovi portálu ŽivotvČesku.cz Josef Abrhám. Aktuálně o cihelně promluvil starosta Kunovic Pavel Vardan.

Psal se rok 1948, když komunistický režim zabavil rodinný majetek, tedy kunovickou cihelnu. "Děda tam tehdy nechal litry potu a pak o vše jako mávnutím proutku přišel,“ popsal Josef Abrhám redaktorovi, jak jeho rodině znárodnili majetek.

Majetek herci vrátili až v roce 1993. V roce 2002 ale byla fabrika poslána do konkurzního řízení. V té době některá média uveřejnila nepravdivé články, které z Josefa Abrháma udělaly zadluženého člověka. "Nakonec pozemek i s cihelnou odkoupila belgická firma,“ řekl herec, kterého si lidé zamilovali ve snímcích jako Vrchní, prchni či Obsluhoval jsem anglického krále.

"Je škoda, že se mi nepodařilo pokračovat v rodinné tradici, ale život mi předurčil jinou cestu," uvedl herec, kterého podpořila i manželka. "Rádi na Kunovice vzpomínáme, ale s cihelnou už dlouhá léta nemáme nic společného," řekla redaktorovi portálu ŽivotvČesku.cz Libuška Šafránková již dříve před svou náhlou smrtí.

Dodnes všichni na Josefa Abrháma v Kunovicích vzpomínají jen v tom nejlepším. Aby také ne, když cihelna dávala práci zhruba 200 lidem z okolí.

"Před nedávnem jsem si připomínali jeho narozeniny výstavou fotografií o rodinně Abrhámových. Výstava byla velmi navštěvovaná a lidé vzpomínají na celou rodinu i na předchozí fungování cihelny ve velmi dobrém. Cihelnu už vlastní jiná společnost a nevyvíjí činnost," řekl pro ŽivotvČesku.cz starosta Kunovic Pavel Vardan.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.