Václav Klaus jako vůdce popíračů očkování: Jejich hlasy ho mohou dostat daleko, říká politolog

Bývalý prezident Václav Klaus
Bývalý prezident Václav Klaus
Foto: nextfoto.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2021

V Praze na Staroměstském náměstí se v neděli uskutečnila demonstrace proti vládním restrikcím. Na akci vystoupil také bývalý prezident Václav Klaus (79), který veřejně odmítl očkování. Někdejší politik zřejmě začíná testovat podporu před návratem do politiky. "Umím si představit i jeho kandidaturu na hlavu státu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

V neděli se na Staroměstském náměstí v Praze sešli lidé, kteří odmítají postup vlády v boji s koronavirem. Demonstraci pořádala iniciativa Chcípl PES. Ke třem tisícovkám účastníků promluvili zpěvák Daniel Landa (52) či herec Michal Suchánek (55). Podle organizátorů akce vládní restrikce proti šíření koronaviru nefungují, pouze dochází k ekonomickým škodám a k chudnutí obyvatelstva.

Největší zájem přítomných vyvolal proslov Václava Klause staršího. "Virus si dělá, co chce, bez ohledu na to, jak štěká vládní PES ministra Blatného. Vždy v historii bylo zvykem, že v případě pandemie byli izolovaní nemocní. Nyní poprvé jsou při pandemii izolovaní zdraví lidé. Teď nám slibují, že nás zachrání nějaká zázračná vakcína, když se jí všichni necháme proočkovat. Myslím, že je třeba jasně říci, že žádná zázračná vakcína neexistuje," uvedl na Staroměstském náměstí Klaus a dočkal se potlesku. Davem se dokonce ozývalo skandování »Vašek na Hrad!«.

Podle renomovaného politologa, je pravděpodobné, že se v České republice rodí nová politická síla. Právě Klaus vnímá skutečnost, že mezi odpůrci vakcinace může získat silnou podporu.

"Já si myslím, že Václav Klaus starší právě na tuto skupinu cílí, určitě se je snaží vědomě oslovit a přetavit to v nějakou politickou podporu. V tuto chvíli to podle mě testuje. Pokud ta odezva bude příznivá, tak s tím bude dál politicky pracovat. Pokud jde o politickou platformu, tak je možné, že on to vnímá jako restart Trikolóry. Ten projekt, v jejímž čele stojí jeho syn, zatím moc úspěšný nebyl. Podle mě tedy může kalkulovat s tím, že Trikolóru tímto stylem znovu nastartuje, případně jí získá další příznivce. Ale může za tím být i nějaký jiný politický projekt," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Úvahy o kandidatuře prezidenta jsou podle Mlejnka poměrně předčasné, ale vyloučit se nedají. "Umím si představit kandidaturu Václava Klause staršího i na hlavu státu, ale je to zatím hodně hypotetická záležitost. Spíše si myslím, že v tuto chvíli provádí průzkum bojem, že on si testuje možnosti. Tím horizontem, ke kterému by on zřejmě vztahoval opětovný vstup do politiky, jsou podzimní parlamentní volby," dodal pro ŽivotvČesku.cz oslovený politolog.

Kandidatura Klause seniora na Hrad je tématem i pro sázkové kanceláře. V prosinci byl kurz na Klause staršího u společnosti Fortuna 5,5:1, za ním figuroval generál Petr Pavel s kurzem 7:1, největším favoritem byl Andrej Babiš s kurzem 2,45:1.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.