Václava Neckáře zasáhl odchod Jiřího Menzela. Byl to kamarád, vzpomínám moc, říká

Jiří Menzel a Václav Neckář
Jiří Menzel a Václav Neckář
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2020

Smrt oscarového režiséra Jiřího Menzela (†82) zasáhla nejen českou veřejnost, rodinu, ale i řadu jeho spolupracovníků. Mezi nimi ke i Václav Neckář, který si zahrál hlavní roli ve snímku Ostře sledované vlaky. Pro ŽivotvČesku.cz na legendárního režiséra zavzpomínal.

"Vzpomínám moc, byl to můj kamarád. Je mi to moc líto. Znali jsme se dlouhé roky," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Neckář, kterému se velmi těžko mluvilo. Následně se omluvil s tím, že spěchá do televize, kde bude o režisérovi mluvit.

Právě Neckář se si zahrál v legendárním snímku pod režisérskou taktovkou Jiřího Menzela v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Příběh se odehrává v období protektorátu.

"Bylo to krásné natáčení," dodal Neckář, který na sebe výraznou rolí v oscarovém snímku tehdy upozornil.

Jiří Menzel se narodil v roce 1938 v Praze jako syn spisovatele a scenáristy Josefa Menzela. Jeho první celovečerní film Ostře sledované vlaky podle literární předlohy jeho oblíbeného autora Bohumila Hrabala z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Koncem října 2004 se ve svých šestašedesáti letech oženil, během cesty po Asii si v Thajsku po pětileté známosti vzal o čtyřicet let mladší Olgu Kelymanovou (Menzelovou). 11. prosince 2008 se jeho manželce narodila dcera Anna Karolína, jejíž otec je režisér Jaroslav Brabec, později v roce 2015 se narodila Eva Maria.

Naposledy se na plátně objevil ve snímku Tlumočník z roku 2018. V posledních letech měl Jiří Menzel vleklé zdravotní problémy, byl upoután na invalidní vozík, a jeho stav vyžadoval 24 hodinovou péči. Jiří Menzel zemřel 5. září 2020. Úmrtí oznámila na Facebooku jeho manželka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.