Václavu Klausovi skončila karanténa kvůli koronaviru, léčil se doma. Pomohl mu darovaný přístroj

Bývalý prezident Václav Klaus
Bývalý prezident Václav Klaus
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 3. 2021

Bývalému prezidentovi Václavu Klausovi v pátek skončila povinná karanténa kvůli jeho nákaze koronavirem. Kromě vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) se podle něho Klaus léčil doma běžně dostupnými medikamenty. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že dostal přístroj, který mu věnoval bývalý politik Pavel Bém (57), na pomoc v boji s onemocněním.

"Dostal od Pavla Béma oxymetr, který používají horolezci, když v Himalájích zdolávají osmitisícovky," uvedl minulý týden pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka s tím že Bém je nejen horolezec, ale také vystudovaný lékař.

Devětasedmdesátiletý exprezident, který patří k odpůrcům nošení roušek a odmítl se nechat proti koronaviru očkovat, byl pozitivně testován na koronavirus 23. února. "Klaus absolvoval celou svoji léčbu v domácím prostředí, bez nutnosti jakékoli nadstandardní či nemocniční péče, a to za pomoci běžně dostupných medikamentů," uvedl Macinka.

Povinnou karanténu proti šíření koronaviru, kterou musel Klaus podstoupit, označil Macinka za úředně nařízenou izolaci. "Již po pondělní kontrole u svého ošetřujícího lékaře v pražské ÚVN bylo evidentní, že nebude nutné, aby byl konec této úředně nařízené izolace odkládán," sdělil.

Klaus několikrát vystupoval na veřejnosti bez roušky nebo jiné ochrany obličeje. Kvůli říjnovému vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze dostal na konci ledna pokutu 10.000 korun od pražské hygienické stanice. Proti rozhodnutí podal odpor. V lednu se pak zúčastnil protestu na Staroměstském náměstí, kde bylo několik tisíc lidí. Mimo jiné se bez roušky fotografoval s ostatními účastníky demonstrace.

Stav Klause se postupně lepšil. Minulý týden ve středu mluvčí pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že stav bývalého prezidenta se mírně zlepšil. "Cítí se lépe, než se cítil včera. Nejsem lékař, takže se zdráhám to více komentovat. Ale říkal mi, že se cítí lépe," řekl Petr Macinka pro ŽivotvČesku.cz.

Svůj odpor proti vládním protiepidemickým opatřením Klaus v minulosti označil za formu občanské neposlušnosti. Koronavirus považuje za víc než pouhou nemoc a zneužití této nemoci za nástroj k přeměně světa. Své názory loni představil v knihách Karanténa a Karanténa 2.0.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.