Vakcína nad zlato: Proč se očkovaní lidé dostávají do nemocnic? Roman Prymula detailně popsal, jak to v realitě funguje

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 11. 2021

Za hlavní nástroj boje s epidemií covidu-19 odborníci považují očkování. Zdravotníci lidem v Česku podali přes 13 milionů dávek vakcíny. Za neděli jich přibylo téměř 10.700. Epidemiolog Roman Prymula (57) je přesvědčen a nepochybuje, že očkování je důležité, i když současná vakcína nedokáže plně vykrýt dominantní variantu viru delta a delta plus. Na žádost redakce ŽivotvČesku.cz vysvětlil důvody, proč i očkovaní lidé mohou skončit v nemocnici. "První věc, která je potřeba říct, že poměr očkovaných, kteří se dostanou do nemocnice, je výrazně nižší než těch bez vakcíny," řekl v úvodu.

V nemocnicích bylo v neděli hospitalizovaných 4885 lidí s covidem, z toho 715 bylo v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání hospitalizovaných přibylo 816 a počet těžkých stavů stoupl o 100.

Od začátku epidemie zemřelo v Česku 32.173 lidí s prokázanou nákazou. Za minulý týden zemřelo 562 z nich, v průměru tedy zhruba 80 denně. Od začátku listopadu přibylo ve statistikách zatím 1310 případů úmrtí, více než za předchozích šest měsíců dohromady.

Očkování doporučují politici i odborníci. Roman Prymula popsal, jak je možné, že i lidé s vakcínou po nákaze skončí hospitalizovaní. "Je třeba si uvědomit, že vakcína, která se v současnosti aplikuje, má nějakým způsobem omezenou účinnost na současnou variantu viru. Ta účinnost je omezena už tím, že když ji podám na počátku a několik měsíců poté, kdy by měla mít ještě maximální účinnost, tak se pohybuje třeba na úrovni 94 procent či 80 procent, tedy to je ta vstupní účinnost. To znamená, že už v tuto dobu může být nějaký počet lidí, kteří mohou onemocnět. Následně ta účinnost vakcíny klesá a po 6 měsících je skutečně významně nižší a je třeba na hodnotě ochrany 45 procent a padá dolů. U vakcíny Johnson & Johnson je to třeba 15 procent po 6 měsících. A lidé, kteří si nenechají aplikovat třetí dávku, tak se dostávají do nemocnice, jsou bráni jako očkovaní a je tam nějaký průběh," popsal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a dal tak zcela jasně vědět, že vakcína člověka chrání bez diskuzí více, než člověka bez vakcíny, který ani neprodělal covid-19 a nemá protilátky.

"Na druhou stranu si musíme uvědomit, že v nemocnicí je nějaký počet osob, které jsou v určitém věku a když se podíváme, jak to tam je složeno, tak třeba v kategorii 60+ je proočkováno poměrně vysoké procento lidí. Pro zjednodušení třeba 75 procent a 25 z nich je nenaočkováno. Takže pokud se v této rizikové kategorii v nemocnici objeví údaj o hospitalizaci 50 na 50, tak zjistíme, že očkování má stále významnou účinnost, protože těch 50 procent, kteří tam jsou, jsou ze tří čtvrtin a těch 50 procent neočkovaných je složeno z jedné čtvrtiny, to znamená, že vyšší počet lidí v nemocnici je neočkovaných. A druhá věc je, že lidé kteří umírají a jsou očkovaní, mají v průměru o deset let vyšší věk než neočkovaní," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že dnes je naprosto neprůstřelné, že vakcína chrání před těžkým a středním průběhem nemoci.

Od začátku letošního roku testy potvrdily nákazu novým typem koronaviru u 1,27 milionu lidí. Za listopad přibylo do statistik zatím 237.435 případů, víc než za celé období od začátku letošního dubna do konce října. Listopadovým denním maximem je 22.948 nově potvrzených případů z pátku minulého týdne, což je rekordní počet od začátku epidemie. Druhý nejvyšší denní počet, 22.509 případů, zaznamenali hygienici minulý týden v úterý.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.