Vakcína proti covidu jde sehnat na černém trhu. Cena mnohé zaskočí. O rizicích promluvil Roman Šmucler

Ilustrační snímek – vakcína proti covid-19 od firmy Pfizer
Ilustrační snímek – vakcína proti covid-19 od firmy Pfizer
Foto: Pixabay.com

Z celého světa v posledních několika dnech přicházejí zprávy, že na černém trhu začíná kvést obchod s vakcínami proti nemoci covid-19. Prodejci využívají aktuální situace, kdy je poptávka výrazně vyšší než nabídka, a ceny ampulí dosahují astronomických částek. Takový nákup preparátu je ale přitom rizikový v mnoha ohledech. "Domnívám se, že když se někdo rozhodne něco takového koupit, akorát přijde o peníze," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler (51).

Nelegální prodejci se chopili příležitosti, kterou je zvýšená poptávka po vakcínách proti nemoci covid-19. Obchod s očkovacími látkami na černém trhu vzkvétá a ceny ampulí se šplhají do velmi vysokých částek.

Sehnat vakcínu lze na darknetu, kam se i mírně zkušený uživatel díky internetovým návodům dostane velmi lehce. Je možné tam pořídit zbraně, drogy, sledovat běžnými prohlížeči blokovaná videa a nyní i koupit preparáty s údajně očkovací látkou.

Izraelský deník The Times of Israel uvedl, že cena za ampuli očkovací látky se pohybuje i okolo jednoho tisíce dolarů, tedy něco přes 21 500 korun. Takový nákup se ale podle odborníků nemusí vůbec vyplatit.

Kdokoliv, kdo nechce čekat, až se na něj s vakcínou dostane řada a chtěl by koupit ampuli na darknetu, se vystavuje riziku. "Nákup, který pochází z černého trhu, je nejen rizikový, protože člověk neví, co preparát obsahuje skutečně za látku, ale podle mě je i nesmyslný," uvedl lékař Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Obchodníci na darknetu nabízejí zaslání očkovací látky poštou v diskrétním balíčku, přeprava by nicméně mohla obsah ampule, za předpokladu jeho pravosti, znehodnotit. "Třeba vakcína od Pfizeru/BioNTech musí být skladována v -70 stupních Celsia a tak si neumím představit, jak by lahvička někomu poštou dorazila," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler případný problém.

Pravděpodobnost, že kupující se vakcíny vůbec dočká, se podle respektovaného lékaře spíše blíží nule. "Domnívám se, že když se někdo rozhodne něco takového koupit, akorát přijde o peníze. Zapltí a nic mu nepřijde" dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.