Vakcinace je jediná možnost, jak se vrátit do života, říká Adam Vojtěch. Uvedl, co by mohlo proces urychlit

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia.cz

V Česku bylo zatím proti koronaviru očkováno podle premiéra Andreje Babiše (66) celkem přes 105 tisíc lidí. Očkování ostartovalo 27. prosince, vakcín Česko od té doby dostalo přes 169 tisíc. Na očkování se registrovalo 131 tisíc lidí nad 80 let, termín má 24.458 z nich. "Vakcina je jediná možnost, jak se do života vrátit natrvalo bez omezení," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) s tím, co by mohlo současný trend v rámci vakcinace zrychlit.

V současnosti stát podle premiéra Babiše čeká na upřesnění od dodavatele vakcíny, farmaceutické firmy Pfizer, jak se budou v příštím týdnu krátit dodávky. Podle dosavadních informací má do Česka příští týden přijít zhruba 93.600 vakcín na 31 očkovacích míst, dodávky se mají snížit o 40 až 50 procent.

"Pokud se podíváme na data celé Evropské unie, tak jsme někde okolo osmnácti ze sedmadvaceti členských států, což není, že bychom byli na nějakém posledním postu. Samozřejmě by bylo dobře, kdyby celkově vakcinace probíhala rychleji. A řekněme si, že to je jediná šance, jak se dostat natrvalo z této složité situace a vrátit se plně do života. Věřím, že dojde ke schválení dalších vakcín jako je AstraZeneca, což by vedlo k další akceleraci a tyto vakcíny by mohly mít praktici ve svých ledničkách, protože skladovaní nevyžaduje nějaká extrémní pravidla, a tím pádem by docházelo k vakcinaci běžně u praktiků a zrychlení celého systému, tedy i proočkovanosti populace," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a v současnosti člen představenstva firmy Krajská zdravotní Adam Vojtěch.

Pfizer v pátek oznámil, že plánuje omezení dodávek do Evropy, aby mohl pracovat na zvýšení výrobní kapacity. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek prohlásila, že objem nasmlouvaný pro první čtvrtletí firma doručí ve slíbeném období.

Zpoždění mají podle Babiše také dodávky vakcíny od firmy Moderna. Zopakoval, že do konce ledna má od ní přijít 20.000 dávek, zatím jich je zhruba 8000 v Moravskoslezském kraji. V prvním čtvrtletí má od Moderny přijít 240.000 dávek, řekl. "Pokud bude míň dodávek, bude to mít dopad a zkrátka nebudeme schopni naočkovat tolik lidí, jak jsme měli v plánu," zdůraznil premiér.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje pondělkem na tři t...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.