Vakcínu na koronavirus možná nikdy nevyvineme, varoval vyslanec WHO Nabarro

David Nabarro
David Nabarro
Foto: wikipedia.org
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2020

Na vakcíně proti koronaviru sice pracují vědecké týmy po celém světě, to ale podle profesora Davida Nabarra z Královské univerzity v Londýně nic neznamená. Optimismus je podle něj předčasný, testování vakcíny může trvat roky a neexistuje záruky, že dopadne zdárně. Nabarro je rovněž speciálním vyslancem Světové zdravotnické organizace (WHO).

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí oznámil, že na vývoji vakcíny na Covid-19 usilovně pracují i čeští vědci. Další pokusy probíhají v USA, Číně, Německu nebo Velké Británii. Dosavadní předpoklady mluvily o tom, že na konci roku by mohlo být hotovo. Anebo do osmnácti měsíců.

Před takovým optimismem se ale snaží David Nabarro z londýnské univerzity varovat. Podle něj není vůbec jisté, že se vakcínu vůbec podaří vyvinout. „Vyvíjíme tady biologickou vakcínu, nevyrábíme stroj. Záleží, jak bude reagovat lidské tělo,” uvedl Nabarro.

Omezení pohybu

Lidé prý musejí počítat s tím, že se vědcům vakcínu vyvinout v dohledné době nepovede. V takové případě by musely nadále trvat současná protikoronavirová opatření, podotkl Nabarro.

„Čas od času přijdou nové vlny. Pak bude omezení pohybu možná součástí života v celých zemích. Existují viry, na které doposud vakcíny neexistují. Nemůžeme s naprostou jistotou tvrdit, že vakcínu získáme. A pokud ji získáme, nevíme, jestli bude účinná a bezpečná," konstatoval profesor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.