Válka vystřídala covid. Lidé potřebují strach. Vyhraje ten, kdo se v chaosu zorientuje první, říká expert

Vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman
Vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2021

Strach lidi spojuje. Lidé se potřebují bát a potřebují mít téma, o kterém mají pocit, že mu rozumí. Pandemie trvá už moc dlouho a veřejnost potřebovala nové téma. To jsou myšlenky sociologa Vojtěcha Bednáře, který pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil, proč se v posledních dnech ve společenských diskuzích objevuje válečné téma. "Máme tu něco, proti čemuž se můžete vymezovat, co můžete řešit," řekl sociolog o tom, jak lidé vnímají běh událostí kolem výbuchu muničního skladu.

Pokud se v současné době bude hodně mluvit o tom, že Česká republika je v bezpečí a žádný vojenský útok nehrozí, část veřejnosti si to vyloží obráceně - něco se chystá a vláda ve spojení s novináři to tutlá. Obavy z toho, že válka je za dveřmi, plynou z všeobecné nedůvěry ve společnosti a také z toho, že lidé potřebují mít nepřítele, kterého mohou řešit, proti kterému je možné se vymezit.

"Lidé se chtějí bát. Lidé potřebují mít téma, které je spojuje. Pandemie lidi spojovala už hodně dlouho, nyní se objevilo nové téma, které lidi spojuje. Je tu nyní nová agenda, nový jev, který je svým způsobem ještě děsivější než ten předchozí. Je to něco, co jsme chtěli, co jsme čekali, ono se to objevilo, tím pádem se tím nyní budeme zabývat a budeme na to myslet. »Kouzlo« spočívá v tom, že jeden strach překrývá druhý," řekl pro ŽivotvČesku.cz k současné diskuzi kolem Ruska sociolog Vojtěch Bednář. Strach z války je pro mnoho lidí bližší a hmatatelnější, než je strach z viru, který vlastně ani není vidět.

"Na jedné straně je pandemie, která reálně ohrožuje naše životy, děti stále nechodí do školy, obchody jsou pořád zavřené. Na straně druhé pak máte něco, proti čemu se můžete vymezovat, co můžete řešit, je to věc, ve které můžete být hráčem, aniž by vás to bezprostředně ohrožovalo," uvedl sociolog pro ŽivotvČesku.cz a zmínil teorii »atomovky«. Tedy manažerský postup, kdy se spustí chaos, aby se odvedla pozornost a pak se mohlo »uklízet« a dávat věci do pořádku pod mediálním dohledem.

"V této souvislosti bych zmínil manažerský postup, kterému se říká »atomovka«. Jste něčeho ředitel a teče vám do bot. Když už nepomáhá házet kompromitující materiály na kolegy a konkurenty, kteří vás mohou potenciálně porazit, tak uděláte to, že odpálíte nějaký průšvih. Tedy průšvih, který ovlivní všechny a dopadne na hlavu každému. V tom chaosu vyhrává ten, kdo se zorientuje. A nejrychleji se zorientuje ten, kdo atomovku odpálil. Odpálení atomovky vede k novému rozdání karet," dodal Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.