Vánoční kapr na slavnostní stůl připluje s vyšší cenovkou. Rybáři odhadli, kolik si zákazníci za ryby připlatí

Prodej kaprů - Ilustrační snímek
Prodej kaprů – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2021

Vánoce letos podraží ve všech směrech. Zdražují ceny energií, lidské práce, zboží i dopravy. A na zvyšující se ceny ve společnosti musí reagovat také rybáři. Už nyní upozorňují, že letošní sezóna patří k průměrným. "Sezóna nebude patřit k nejlepším, bude průměrná až lehce podprůměrná, pořád máme v rybářství dozvuky suchých let, které ovlivnily násadové ryby," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Václav Voráček z Klatovského rybářství.

Rybáři zahájili podzimní výlovy a je jisté, že cena vánočního kapra vzroste. Do ceny ryby se promítají náklady na výlov i přírodní podmínky, ty ideální nebyly, na růst ryb mělo vliv chladné jaro. Rybáři počítají s tím, že cena tradičního vánočního pokrmu vzroste mírně, pokud si lidé rybu koupí přímo u výlovu a nechají v mrazáku. Ceny u koncových prodejců či u stánkového prodeje ještě dál vyskočí.

"Máme stanovenou cenu na ryby, které prodáváme na hrázi. Už prodáváme třeba na Bezdrevu. Kapr výběr, to znamená ryba, která má přes 2,6 kg, tak stojí na hrázi 95 korun za kilo. Kapr první třídy je za 85 korun, to je ryba o velikosti mezi 1,9 kg až 2,5 kg. Kdo by měl zájem, tak amura prodáváme za 95 kg za kilogram. Oproti loňsku došlo ke zdražení, je to u výběrové ryby asi o deset korun. Jakou cenu si na Vánoce stanoví prodejci v kádích, to my neovlivníme," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Machovec z Rybářství Hluboká.

Rybářská sezóna bude průměrná a možná i lehce podprůměrná. Rybáři to vidí na prvních výlovech, které už proběhly. "Bude to průměr a možná i lehce pod průměrem. Pořád máme v rybářství dozvuky suchých let, které ovlivnily násadové ryby. Květen a červen byl velice studený, náběh vegetační sezóny byl opožděný, nebyly tedy optimální podmínky z hlediska planktonu. Když jsme na jaře přesazovali ryby do rybníků, tak voda byla studená a rybám trvalo, než se zaklimatizovaly a začaly nabírat na hmotnosti," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Václav Voráček z Klatovského rybářství, který souhlasí s kolegy od konkurence, že cenu kapra není možné udržet v loňských relacích.

"Cena kapra o pár korun vyskočí. My jsme se vždy snažili ceny držet na stejné úrovni, ať jde o ceny na výlovu a nebo o ceny pro další obchodníky či pro řetězce, jiná cena je zase na stánkový prodej... Nyní bohužel musíme i my zareagovat na celkovou situaci ve společnosti. Budeme muset o pár korun cenu zvedat, jak to přesně bude na Vánoce, to ale ještě nejsem schopný říct, uvidíme, jak budou probíhat výlovy, jaká bude ryba, jaké budou hmotnostní kategorie, jaká bude poptávka a jaké bude celkové množství vylovené ryby v České republice. V obecné rovině ale platí, že cenu o něco zvedat budeme. Na hráze lidi úplně masově nezveme, kvůli současné covidové situaci, ale cena kapra tam je 85 korun," dodal generální ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.