Vánoční trhy letos jen pro vybrané. Hygienička Svrčinová řekla, kdo může a kdo ne. Primátor Hřib rozhodnutí okomentoval

Pražský primátor Zdeněk Hřib
Pražský primátor Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 11. 2021

I oblíbené vánoční trhy, kam si lidé během svátků rádi přijdou vypít svařák, vychutnat trdelník a nasát vánoční atmosféru, se letos budou muset podrobit aktuálním vládním opatřením. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová (58) avizovala, že budou přístupné pouze lidem s očkováním či certifikátem o prodělané nemoci. Jen rozočkovaní lidé budou moci přijít s negativním testem, neočkovaní nikoliv. "Jako magistrát ale budeme zcela respektovat stanovené nařízení hygieny," řekl pro ŽivotvČesku.cz primátor hlavního města Zdeněk Hřib (40).

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek vládě navrhne, aby se od pondělí dál nepoužívaly jako covidový certifikát negativní testy. Výjimku budou mít děti od 12 do 18 let, které se budou moci tam, kde jsou potvrzení vyžadována, prokázat PCR testem. Pokud bude tento model opatření schválen, nebude se týkat jen přístupu do restaurací či na hromadné akce typu koncertů a divadelních her, ale také vánočních trhů.

"Pokud jsou lidé rozočkováni nebo mají kontraindikaci, mohou jít s testem. Ale jestli nepatří do žádné ze skupin, kterou jsem vyjmenovala, tak bohužel," řekla pro iDnes.cz hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Poznamenala, že dodržování opatření by měl kontrolovat organizátor dané akce, ale do terénu bude vyrážet i policie a hygiena.

Vánoční trhy v Praze patří mezi nejvyhlášenější v celé Evropě a každoročně přilákají mnoho turistů. Pražský primátor nemá v plánu proti opatřením jakkoliv zasahovat, v tuto chvíli by to bylo zcela neopodstatněné. "Je to smutné, ale je zřejmé, že situace je nepříznivá, z toho pramení rozhodnutí hygieny, které my jako magistrát budeme zcela respektovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz primátor Zdeněk Hřib, který by si přál nejen pro Pražany, ale pro všechny, aby závěrečná část roku byla v souvislosti s epidemií klidná.

Letos se vánoční trhy na Václavském náměstí budou konat od 26. listopadu do 2. ledna 2022, ty na Staroměstském náměstí se pak veřejnosti otevřou 27. listopadu a potrvají do 6. ledna 2022. Minulý rok se trhy kvůli situaci související s epidemií covidu-19 vůbec nekonaly.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.