Varianta delta je nebezpečná, říká profesor imunologie. Objasnil, co způsobuje a v čem je odlišná od původního viru
Epidemie koronaviru je nyní pod kontrolou, ale především varianta delta, známá jako indická mutace, vyvolává obavy mezi epidemiology a dalšími odborníky. Státní zdravotní ústav (SZÚ) již eviduje přes 100 případů nakažených osob právě variantou delta. "Ve srovnání s britskou mutací je mnohem nakažlivější, což považuji za hlavní problém. Myslím, že na to nejsou zatím žádné pořádné studie, ale zdá se, že způsobuje o něco závažnější průběh onemocnění a posiluje závažné případy. Také více postihuje mladší lidi," vyjádřil se profesor imunologie Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.
V posledních dnech upozorňují odborníci čím dále častěji na variantu delta, která začíná představovat nezanedbatelné riziko. "I mladší, do té doby zdraví lidé mohli mít kvůli ní krevní problémy nebo nepříjemný dlouhodobý post-covid. Proto by se měli rovněž očkovat," upozornil na možné komplikace pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.
Souhlasí s ním i profesor imunologie Václav Hořejší. Ten považuje indickou mutaci za problém, který je třeba brát vážně a situaci nezlehčovat.
"Varianta delta je nebezpečná především tím, že je mnohem infekčnější než dosavadní varianty. Už jsme to jednou zažili, protože varianta, které se říká alfa (známá jako britská varianta, pozn. red.), byla výrazně účinnější nežli původní vir, který přišel z Číny. Delta je ve srovnání s britskou mutací ještě mnohem nakažlivější, což považuji za hlavní problém. Myslím, že na to nejsou zatím žádné pořádné studie, ale zdá se, že způsobuje o něco závažnější průběh onemocnění a posiluje závažné případy. Také více postihuje mladší lidi. Zatím je o tom známo relativně málo, nicméně charakter onemocnění je trochu jiný než například u britské varianty," vysvětlil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že varianta delta má také jiné projevy.
"U dřívějších variant se uvádělo, že pacienti neměli rýmu, měli pouze kašel a vysokou horečku. V případě varianty delta se to trochu mění a je to odlišné - například nemocní mají rýmu. Protilátky, které vznikly očkováním nebo proděláním nemoci proti ní chrání možná o trochu méně v porovnání s ostatními variantami. Ale průměrně chrání stále dobře," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz renomovaný profesor imunologie z Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, který v roce 2020 získal nejprestižnější vědeckou cenu Česká hlava.
Podle jeho slov se nejedná o případ, kdy by varianta zcela unikala a byla plně rezistentní. "Není to varianta, na kterou by neplatily protilátky z očkování nebo prodělání nemoci. Hlavní problém je v tom, že je opravdu výrazně nakažlivá. Kdyby se to nekontrolovaně rozjelo a během několika týdnů onemocněly třeba dva miliony lidí, tak by počet těžkých případů byl dostatečný na to, aby způsobil problém v nemocnicích," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.
Data ministerstva zdravotnictví nyní udávají 8 008 278 vykázaných očkování, z toho 108 217 osob dostalo první, nebo druhou dávku vakcíny proti onemocnění covid-19 během pondělí 28. června. Počet potvrzených případů za dobu epidemie je 1 667 115, za pondělí laboratoře potvrdily 157 nově nakažených. Potvrzených případů za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel je 7. Smutné číslo 30 298 pak označuje ty, kteří kvůli koronaviru zemřeli.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.