Varianta delta v Česku sílí. Do konce roku asi přeroste britskou variantu, míní molekulární genetik z AV

Covid - ilustrační foto
Covid – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 7. 2021

Epidemie koronaviru vykazovala donedávna příznivý vývoj, nyní ale začínají počty nakažených opět narůstat. Podle epidemiologů a dalších odborníků jsou významným rizikem rychlého šíření nákazy především varianty viru, z nichž nejvíce zmiňovaná je tzv. indická, tedy varianta delta. Národní referenční laboratoř (NRL) informovala, že delta dle dostupných testů začíná nabírat na síle. Molekulární genetik z Akademie věd ČR Jan Pačes je názoru, že k její dominanci dojde již za pár měsíců. "U nás v České republice delta asi přeroste britskou variantu do konce roku," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemie koronaviru vykazovala donedávna příznivý vývoj, ale nyní začínají počty nakažených opět narůstat. Podle epidemiologů a dalších odborníků jsou významným rizikem rychlého šíření nákazy především varianty viru, z nichž nejvíce zmiňovaná je tzv. indická, tedy varianta delta. Národní referenční laboratoř (NRL) informovala, že delta dle dostupných testů začíná nabírat na síle. Molekulární genetik z Akademie věd ČR Jan Pačes je názoru, že k její dominanci dojde již za pár měsíců. "U nás v České republice delta asi přeroste britskou variantu do konce roku," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Národní referenční laboratoř spadá jako pracoviště pod Státní zdravotní ústav (SZÚ) a shromažďuje vzorky k rozlišování jednotlivých variant koronaviru. Nejvíce obávanou je pak delta, tedy indická, která už prokazuje svou vysokou infekčnost. V Česku je zatím zaznamenáno 126 potvrzených případů.

"Virus si získává přirozeným vývojem stále vyšší odolnost proti poznaným obranným mechanismům hostitele. To znamená, že mění svou genetickou informaci tak, aby lépe přežil. Pokud jde pouze o změnu jednotlivou, říkáme, že vznikla mutace. Pokud ale virus ve svém vývoji pro získání vyšší odolnosti prodělá současně více změn genu, pak už mluvíme o vzniku nové varianty, která se může šířit z jednoho území, kde takto virus reagoval," upřesnila ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Z diskriminačních PCR testů NRL zjistila, že podíl delty mírně roste. "Nyní se po celé Evropě postupně šíří varianta delta, neboli indická, která se šíří ještě rychleji než varianta britská. U nás v České republice delta asi přeroste britskou variantu do konce roku. Je významným rizikem. Stejně jako viry, které zatím mění tuto jednu vlastnost – vyšší infekčnost. V současnosti spolu viry zatím soupeří pouze v rychlosti, protože lidí, které mohou nakazit, je stále hodně. Proto se rychle šíří," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky, který se zabývá strukturou genomů a zaměřuje se zejména na lidské endogenní retrovirové elementy.


NRL vyšetřila v rámci diskriminačních PCR testů v tomto týdnu 30 vzorků. Varianta delta se prokázala u 17 z nich, u 9 byla potvrzena alfa (tedy tzv. britská) a poslední 4 vzorky vyžadují další analýzu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.