Varianta lambda vzbuzuje mezi odborníky obavy. Hlavní je mít kompletní očkování, míní Rastislav Maďar

Profimedia
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 15. 7. 2021

V Česku je aktuálně hrozbou varianta koronaviru s názvem delta, která zde bude podle odborníků jen za několik málo týdnů převládat. Epidemiolog Rastislav Maďar (48) na sociální síti upozornil rovněž na nebezpečnost varianty lambda, která byla dříve známá pod názvem peruánská mutace. Není radno ji podceňovat, ovšem v Česku bude zřejmě větší potíží delta. "Očkování se zdá být proti oběma těmto variantám nejjistější ochranou," uvedl Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemická situace vypadá po několika týdnech, kdy byla epidemie koronaviru na ústupu, opět hůř. Podle odborníků jsou jedním z hlavních důvodů varianty, které byly zavlečeny na území republiky ze zahraničí. Hlavním nepřítelem Česka je aktuálně varianta delta, která je vysoce infekční a v populaci se rychleji šíří.

Málo diskutovanou variantou je mutace lambda, která byla poprvé zaznamenána v Peru. Podle epidemiologa Rastislava Maďara je už zhruba ve třech desítkách zemí a právě Peru má největší úmrtnost na covid-19 na světě. Světová zdravotnická organizace ji ovšem zatím neřadí do nejrizikovější skupiny, pouze mezi varianty zájmu.

V Česku se varianta, která má podle analýz až 7 originálních mutací hrotového proteinu, aktuálně nešíří, přestože už tu byla zjištěna. "Lambda už byla na našem území zachycena, domnívám se však, že naším hlavním problémem v budoucích měsících bude delta," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar.

Laboratoře za středu potvrdily 18.004 případů onemocnění covid-19 v Česku. Je to nejvyšší ...

Studie týkající se účinnosti vakcín poukazují na to, že mRNA vakcíny, tedy Pfizer a Moderna, fungují dobře i vůči mutacím. "Očkování se zdá být proti oběma těmto variantám nejjistější ochranou. Zatím je hlavní mít kompletní očkování. Třetí dávka má ještě nějakou dobu čas," dodal Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu