Téměř ve dvaašedesáti vypadá skvěle. Jan Čenský řekl, čím to je, že je pořád fešák. S manželkou letos oslaví 34 let od svatby, jeho rodiče slavili 65 let

Jan Čenský s manželkou
Jan Čenský s manželkou
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 3. 2023

Jan Čenský hned v úvodu května oslaví své 62. narozeniny. Jenže podle jeho vzhledu se dá konstatovat, že pro něj je věk pouze poměrně »nezajímavé« číslo. Charismatický umělec se totiž řadí k lidem, o nichž se dá říct, že buď zastavili čas, nebo že stárnou s noblesou. Redakce ŽivotvČesku.cz uhrančivému herci položila dotaz, čím to je, že ve svém věku by hravě vzhledem strčil lidově řečeno do kapsy mnohem mladší muže. Jeho odpověď měla hned několik úhlů pohledu. Primárně však podle něj za tím je genetika - jeho rodiče nedávno dokonce oslavili 65 let od svatby.

Režiséři si ho dříve vybírali hlavně do rolí krásných princů. Dnes svůj vzhled »prodává« třeba jako moderátor společenských akcí, v divadle, ale i známém seriálu z lékařského prostředí. Jak to dělá, že v téměř dvaašedesáti letech vypadá fantasticky, to Jan Čenský přisuzuje zejména genetické výbavě člověka a vnitřní pohodě.

"Samozřejmě na prvním místě je genetika. Mému otci nedávno bylo dvaadevadesát let a s maminkou oslavili 65 let spolu, což je kamenná svatba. A je to obdivuhodné a je to základ, na kterém se dá budovat," uvedl Jan Čenský pro ŽivotvČesku.cz na dotaz. Jenže nejde jen o genetickou výbavu, populární herec je i vášnivým sportovcem, což jeho příjemný zevnějšek podtrhuje.

Vysokého elegána televizní divák má v oblibě už roky. Do paměti několika generací diváků se totiž zapsal jako pohádkový Honza, který postaví zeď, zbaví království nebezpečného draka a zamiluje se do princezny. Ale pokud jde o jeho zevnějšek, prý kromě genetiky je to také o tom, že člověk by měl poschlouchat, co mu tělo říká.

"Určitě je to i o hlavě, tedy člověk by měl být v pohodě. A pokud jde o váš dotaz ohledně stravy, osobně se ničemu nějak striktně nevyhýbám. Maminka mi vždy říkala, že tělo si poručí a podle mě v tom má pravdu. Když máš chuť na sladké, dej si sladké. A ono to tak bývá. Já jsem to pochopil po dálkovém pochodu s názvem Pochod Praha–Prčice, což jsme pravidelně chodívali a já jsem nemohl po něm týden »dosolit«, no a maminka říká, tělíčku chybí sůl, vždyť jsi to vypotil. Takže je to přirozený vzkaz od těla. To znamená, že i když není jednoduchá doba, člověk by se měl snažit si zachovat svou pohodu, a to se samozřejmě na těle projeví," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz úspěšný herec, který je v celoživotním manželském svazku se svou ženou Danou, s níž má i svého jediného syna Matyáše. 

"Výročí máme až v srpnu, přesně 18. srpna oslavíme 34 let od svatby," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Čenský ohledně své osudové ženy, na kterou nedá dopustit a několikrát zopakoval, že ji jako ženu stále obdivuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.